Šumava – Dne 13. ledna se v Horní Plané konal mezinárodní seminář Šumava na křižovatce s účastí českých, rakouských a bavorských osobností a zástupců řady významných institucí a obcí. Ty, kteří přijeli, můžeme nazvat přátelé soužití člověka s přírodou v podmínkách trilaterální Šumavy. Seminář uspořádal Svaz obcí NP Šumava a jedno z projednávaných témat byla také příprava novely Zákona o ochraně přírody, kterou v hrubých konturách představil náměstek ministra životního prostředí.
Šumava stojí na křižovatce. Už zase. Žiji na Šumavě 43. rokem a profesně se tématem Národního parku Šumava zabývám již 20 let. Už neumím přesně spočítat, kolikrát jsme na nějaké šumavské křižovatce všichni stáli. Pokaždé, když už Šumava někam jela, přišly volby, změna ministra, změna režimu a hle, opět stojíme zpět křižovatce. Každá křižovatka má svůj tvar s různým počtem směrů kam se vydat dál. Protože se na Šumavě na křižovatky neustále vracíme, myslím, že tvar šumavské křižovatky nejlépe vystihuje kruhový objezd, na kterém se točíme neustále dokola. Zdá se, že z něho vedou jen dva výjezdy, směr divočina nebo směr život.
V Horní Plané byla ale všemi skloňována cesta třetím směrem. Hovořilo se o cestě, na které je místo pro jak divočinu, tak pro lidi. Hovořilo se o naději, které ale ve světle nově připravované novely zákona o ochraně přírody téměř nikdo nevěřil. Všichni zúčastnění, bez rozdílu zda byli z Čech, Bavorska nebo Rakouska vyzdvihovali prioritu prostoru pro slušný a reálný život místních obyvatel, místních podnikatelů, místních farmářů, místních lesníků a jejich zapojení do stanovení dalšího směru jízdy. Tak jak je to ostatně všude na světě. Stejný názor zastávalo i MŽP s tím, že připravovaná novela Zákona o ochraně přírody a krajiny prý dá do rukou právě místním autoritám možnost spolupodílet se na rozhodování prostřednictvím tzv. opatření obecné povahy. To má být jako nástroj řízení parku zakomponováno do novely. Až sem, téměř idyla.
Má to ale jeden háček. Ryze šumavský háček. Na jednání totiž nebyli přítomni žádní ekofanatici. Při pomyšlení na opatření obecné povahy mě osobně jímá hrůza. Myslím, že oprávněná, na základě vlastních, praktických zkušeností. Opatření obecné povahy možná bude se zapojením místních autorit fungovat ve všech ostatních národních parcích, ale nebude fungovat na Šumavě. Opatření obecné povahy totiž může soudně napadnout kdokoli, nejenom nevládní organizace, ale také jediná fyzická osoba, která si usmyslí, že vydaným opatřením byla krácena na svých právech. Soud se povleče, soud rozhodne, proti soudnímu rozhodnutí přijde odvolání, pak kasační stížnost a pak nejvyšší správní soud. A jedna jediná kauza se povleče třeba dva roky. Praxe v jiných našich národních parcích neznámá, ale v NP Šumava naprosto běžná. Pokud se opatření obecné povahy, podle novely Zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou připravuje MŽP má stát standardním nástrojem managementu NP Šumava, nebude vydáno jen jedno. Bude jich celá řada. Předpokládám,že až vyjde (já věřím, že se to nikdy nepovede) taková novela Zákona o ochraně přírody, tak se do každé šumavské obce přistěhuje nejméně jeden ekologický aktivista a každým opatřením obecné povahy se bude (coby místní občan) cítit krácen na svých právech. Třeba na právu na klid v lese, nebo právu na prožitek z kůrovcem sežraného lesa, nebo právu klidného pozorování zvěře zrovna natruc v době jejího lovu, nebo na právu pozorovat samovolný vývoj přírody, či právu nasledování sukcesena loukách, právu na pozorování brouků na turistické stezce, aj. Oni si už něco jistě vymyslí. Prostě cokoli a soud o tom bude muset rozhodovat. Takže výsledkem novely Zákona o ochraně přírody a krajiny s opatřením obecné povahy se na Šumavě nic neudělá.
A proto stále a dokola opakuji, žádný obecný zákon, který má platit pro všechny národní parky v ČR, výjezd ze šumavské křižovatky nevyřeší. S opatřením obecné povahy, tedy nástrojem, který nahraje do karet všem ekofanatikům, zůstaneme na Šumavě nejenom na kruhovém objezdu, ale pak už definitivně v bludném kruhu, ze kterého už žádná cesta k životu nepovede. Chci věřit, že zákonodárci Šumavu v bludném kruhu nenechají.
Jiří Mánek
Bludný kruhový objezd Šumava zůstává (Českobudějovický deník)
Monitoring médií
- středa 27. listopad 2024
- Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích (ČTK)
- Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
- Střelba a psi. V lesích nad Lomem a Osekem proběhne lov, pozor na omezení (mostecky.denik.cz)
- Děti pečují o les. Spolupráce se Skautským institutem přináší ovoce (Chomutovský, Mostecký, Žatecký, Lounský deník)
- Houbové šílenství aneb Národní sport, který hledá konkurenci (medium.seznam.cz)
- MŽP předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody (ČTK)
- Ministerstvo zemědělství získalo Speciální cenu za ukázkový příklad řešení digitalizace služeb veřejné správy (zpravy.kurzy.cz)
- Inspirace a příležitosti: Češi představili plány na EXPO 2025 v Ósace (e15.cz)
- Poznejte krásy Českého lesa. Prestižní fotosoutěž má své vítěze (plzensky.denik.cz)
- úterý 26. listopad 2024
- Kůrovcová kalamita v lesích je na ústupu. Holin ubývá. Nově vysázené lesy budou pestřejší a odolnější (hn.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ... -
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky. -
Od sousedů: Kůrovcového dřeva ubylo na obou stranách Šumavy (prachaticky.denik.cz)
Jo, teď je právě ta chvíle, kdy začnou padat zpracovatelé, jak už to ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
No, že by ? Sice podzimní sezona skončila jak tady, na Slováči i v ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
No jestli jsou to výsledky vyhodnocení údajů, které do LHP píšu já ...
Komentáře