logo Silvarium tisk
5.6.2008
Petra Laurinová

Jablonec nad Nisou 5. června (ČTK) - Modelová síť přírodních cyklostezek má vzniknout v lesích v okolí Novém Města pod Smrkem na Liberecku. Na jejím vybudování se chce podílet Česká mountainbiková asociace (Čemba). Postupně by se ekologické cyklotratě, takzvané singltreky, měly objevit v celé zemi. Oproti asfaltovým nebo betonovým cyklostezkám jsou levnější, bezpečnější, šetrnější k životnímu prostředí a hlavně pro cyklisty zábavnější. ČTK to dnes řekl předseda asociace Tomáš Kvasnička.

V Česku jednostopé přírodní cyklostezky zatím nejsou, zato v USA, Skotsku a Irsku je jejich síť stále hustší. Cyklisti postavili za jabloneckou přehradou prvních 160 metrů českého singltreku a trať dnes představili lesním správcům a ochráncům přírody. Spolupracovali přitom s britským specialistou Dafyddem Davisem, který stovky kilometrů takových tras vyprojektoval ve Skotsku a Walesu a za přínos pro Wales byl vyznamenán britskou královnou.

"Dobrovolníci na trase odpracovali asi 500 hodin, proto nás téměř nic nestála, její hodnota je asi 350.000 korun," dodal Kvasnička s tím, že výstavba kilometru asfaltové cyklostezky přijde zhruba na tři miliony korun.

Singltrek se podobá někdejším turistickým, lázeňským a loveckým chodníkům. Stavěly se tak, aby se myslivec nezadýchal a mohl stále přesně mířit. Musejí mít také správný spád, aby se na nich nedržela voda, která by narušovala jejich povrch. Výhodnou ekologických tratí je podle Kvasničky to, že baví malé děti i zkušené jezdce. Nutí je jet pomalu, a tím se šetří příroda. Terénní cyklisté jezdí rádi lesem. Vadí jim ale, že nikde nejsou přesná pravidla, kde se v lesích smí a nesmí jezdit.

"S disciplinovanými cyklisty problémy nemáme, po lesích se ale pohybují na kolech lidé, kteří ignorují naprosto všechno, s těmi jsou problémy," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář. Nelegální trasu využívají podle něj například sjezdaři na kolech na Ještědu. Pokud je tam lesníci potkají, mají mnohdy problém je vůbec oslovit, protože jim ujedou.

Podle místopředsedkyně České lesnické společnosti Jany Čacké se lesy sice chtějí více otevřít veřejnosti, nejprve je třeba ale vyřešit řadu právních otázek, které singltrekové tratě přinesou. Například, kdo bude odpovědný za případné škody na majetku a zdraví. Lesníkům se nelíbí ani to, že zatímco jim zůstanou jen starosti s odpadem nebo hlukem, ekonomický profit půjde do kapes podnikatelů v oblasti cestovního ruchu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě