DALIBOR MARTÍNEK, KAMIL BUŠEK
Firma si nechala udělat etický kodex od lobbisty Rittiga. Jiné státní firmy kodex vypracovaly samy
PRAHA Vznik etického kodexu společnosti Lesy ČR bude mít dohru. Jak ministerstvo zemědělství, tak dozorčí rada podniku se budou nestandardní zakázkou na vytvoření kodexu zabývat.
Kodex si nechaly Lesy vypracovat loni od společnosti Rittig&Partners, která patří lobbistovi a podnikateli Ivo Rittigovi. Protože byla zakázka takzvaně podlimitní, a to za 1,72 milionu korun, nevypisovaly na ni Lesy veřejnou soutěž. O zakázce jako první informovala koncem minulého týdne Česká televize.
Proč vybrali právě firmu Ivo Rittiga, který je mimo jiné spojován s vyváděním peněz z pražského dopravního podniku, společnost tají. Žádná ze státních firem si přitom podle zjištění LN nenechala etický kodex vytvářet externí firmou, všechny si jej připravily samy.
„Vypracování a přijetí etického kodexuu Lesů ČR je logickým krokem, kterým se podnik zařadil mezi standardní společnosti v ČR,” uvedl mluvčí firmy Zbyněk Boublík. Za cenu 1,72 milionu získala společnost třicet stran textu, což je v přepočtu 57 tisíc korun za jednu stránku. Cenu firma vysvětluje tím, že součástí zakázky byl i průzkum stavu etického chování uvnitř firmy. Na otázku, proč byla vybrána právě Rittigova firma, Boublík neodpověděl. „Na nejbližší dozorčí radě se to zcela jistě bude projednávat,” řekl LN šéf dozorčí rady Lesů Miroslav Zámečník. Podle něj za zakázku plně odpovídá generální ředitel firmy Svatopluk Sýkora. „O podlimitních zakázkách není dozorčí rada informována,” dodal Zámečník.
O zakázku se nyní začalo zajímat i ministerstvo zemědělství, pod nějž Lesy ČR spadají. „Ministr Bendl to nechá prověřit,” sdělil jeho mluvčí Jan Žáček. Podle něj ministerstvo do neveřejných zakázek podřízených firem nezasahuje, jsou plně v kompetenci vedení firem, v tomto případě šéfa Sýkory. Bendlovo vyšetřování bude mít pikantní příchuť, protože Rittig – vlivný zákulisní hráč v ODS – je Bendlův dlouholetý dobrý známý.
Zase výjimečné Lesy Etický kodex mají i ostatní významné státní podniky, žádná však kvůli němu neplatila externí firmu. Třeba ČEZ má kodex etického chování pro vedoucí zaměstnance od roku 2004. Tento dokument je volně přístupný na internetových stránkách společnosti a vznikl pod patronátem Komise pro cenné papíry.
Česká pošta má stručný jednostránkový kodex, který je zaměřen na všechny zaměstnance a klade důraz na dodržování vnitřních předpisů. Kodex je přístupný pouze zaměstnancům pošty v rámci intranetu. „Česká pošta má etický kodex vytvořený několik let. Vytvořili ho zaměstnanci pošty v rámci workshopů. Vznikal „zdola” a tímto přímo odráží potřeby společnosti a zaměstnanci se s ním lépe ztotožňují,” uvedl manažer firmy Ivan Feninec a dodal: „Co se týká nákladů, byly prakticky nulové.”
České dráhy mají kodex z roku 2004, zpracován byl také interně. Podobně jako u Letiště Praha. „Etický kodex vznikal interně bez zapojení externích subjektů, tudíž za něj Letiště Praha nic neplatilo,” uvedla mluvčí Eva Krejčí. V Českých aeroliniích inicioval vznik etického kodexu v roce 2004 tehdejší šéf firmy a šíbr sociální demokracie Jaroslav Tvrdík, který se nechal inspirovat Kodexem řádné správy a řízení společnosti, založeném na principech OECD.
Podivné lesní hospodaření Pro společnost Lesy ČR není etický kodex prvním případem neprůhledného či špatného hospodaření. Nejvyšší kontrolní úřad se loni zabýval hospodařením firmy v letech 2009 a 2010 a našel řadu pochybení. Mimo jiné ve svých závěrech zmiňuje, že vedení nakupovalo luxusní limuzíny bez řádného výběrového řízení, dozorčí rada se scházela v hotelích, což stálo 359 tisíc korun, že firma nevýhodně směnila pozemky (s bývalým majitelem Hamé Leošem Novotným – pozn. red.) nebo že Lesy narychlo vybraly právní kancelář, které pak platily devět tisíc korun za hodinu.
****
Etický kodex pro Lesy ČR
vypracovala ho firma Rittig & Partners, s. r. o., v roce 2011
cena za práci 1,72 milionu korun
rozsah kodexu 30 stran
cena za jednu stranu kodexu 57 tisíc korun
obsah kodexu je podle Lesů ČR neveřejný