Kateřina Eliášová
PRAHA Už to budou skoro dva roky, co státní firma Prisko, která vypořádává závazky po privatizované Škodě Auto, prohrála v mezinárodní arbitráži spor s koncernem Volkswagen. Téměř 300 milionů korun, které mělo Česko zaplatit, ale německá automobilka ještě pořád nemá na svých účtech. Stát přitom i po prohraném sporu dál platí drahé právníky z kanceláře Squire Sanders
Při první hloubkové kontrole hospodaření na to narazil ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán, kterého Andrej Babiš vyslal do čela představenstva zmíněné firmy, aby „uklidil” po předchozím vedení.
„Výsledek byl pro mě velmi překvapivý. Téměř nikdo na ministerstvu nevěděl, co se tam děje. Včetně toho, za jak nevýhodné smlouvy stát platí. Účet za advokáty se zatím pohybuje kolem 60 milionů korun. To je zcela neadekvátní,” řekl LN Pelikán. Přitom se zdá jasné, že částku bude muset stát nakonec zaplatit. Začne se od nejvyšších sum Podobně hodlá Babiš postupovat ve všech firmách, kde si stát drží podíl. Ministr zatím snadněji dosáhne do podniků, kde akcionářská práva vykonává jeho úřad, rád by to ale změnil, aby jeho právníci mohli prozkoumat třeba i situaci ve firmách, jako jsou třeba Lesy ČR nebo České dráhy, které spadají do kompetence ministrů zemědělství, respektive dopravy.
Delikátní úkol svěřil Babiš do rukou právě Robertu Pelikánovi, který spolu s dvěma náměstky Ondřejem Závodským a Lukášem Wagenknechtem mají postupně prověřit všechna bílá místa ve státních podnicích. Prověřování bude postupné, začne se smlouvami s nejvyššími ciframi.
Když začal trojlístek Babišových spolupracovníků pronikat do účtů a smluv státních či polostátních firem, narazil hned na několik problémů. „Získat informace zevnitř je dnes obtížné, i když držíme stoprocentní podíl,” tvrdí ředitel Pelikán. Konec chlebíčků Babiš chce proto změnit vnitřní stanovy tak, aby citlivé údaje firem směli vidět i ministerští úředníci, a snadněji tak mohli zjistit, co se v nich děje. Stát měl dosud možnost hlídat si dění ve firmách se státní účastí skrze dozorčí rady, ale ty podle nového šéfa financí nefungovaly vždy tak, jak měly.
„Obsazovali je politici, kteří byli rádi, že tam jsou, šli na chlebíček a kafe, dostali peníze a akceptovali všechno, co management říká, místo aby oni řídili management,” postěžoval si ministr v MF DNES.
Pokračování na straně 2 Babiš zatřese státními firmami
Dokončení ze strany 1 Od stížnosti přešel ministr k činům, první změnou je právě ředitel Pelikán v Prisku a následovat by měly i další personální rošády. Tady už ale Babiše brzdí čerstvá úmluva koaličních stran o tom, že nominanty do dozorčích rad a představenstev má schvalovat tříčlenný vládní výbor.
Dozorčí rady se mají pod Babišovým dohledem zmenšit a změnit by se mohl i způsob, jakým jsou dosazováni členové představenstva. Dosud je jmenovala dozorčí rada, ministerstvo financí ale chce, aby to bylo v kompetenci valné hromady.
Přesný plán případných výměn ministerstvo zatím tají, včetně jmen lidí, kteří by nově mohli ve statutárních orgánech firem zasednout. Téměř jistě bude Babiš chtít mít své lidi v energetickém gigantu ČEZ, stejně jako v České exportní bance, kterou nedávno veřejně kritizoval.
„Chybí tam koncepce. Za předcházejícího managementu tam vzniklo šestnáct miliard korun nedobytných úvěrů, které mohou jít na vrub státního rozpočtu,” tvrdí Sobotkův vicepremiér.
Strategický superodbor Babiš ale chce jít ve svých kompetencích ještě dál, hodlá mít totiž větší vliv na samotné rozhodování o firemních strategiích. Když se například někdejší šéf ČEZ Martin Roman rozhodoval o investicích na Balkáně, stát mu pod ruce viděl jen skrze tehdejšímu řediteli loajální dozorčí radu a energetický gigant pak přišel o dost svého kapitálu.
„Obecně se dá říct, že s managementy státních firem nikdo nepolemizoval, neptal se, proč zrovna tyto investice, a ne jiné,” řekl LN Pelikán.
Babiš to chce řešit zřízením speciálního odboru, který by strategie státních podniků spolu vymýšlel. „Na ministerstvu žádné takové centrum neexistuje, přitom by tu měl být někdo, kdo má vizi a mohl by se podílet na firemní strategii,” dodal Babišův legislativec. V rámci ministerstva by tak mohl vzniknout jakýsi mini NERV, rada ekonomů, která by strategie vymýšlela. Podřízen by byl přímo ministrovi financí, prozradil Pelikán.
Než vznikne, budou muset ministerští úředníci dopilovat vládní strategii řízení státního majetku, kterou už v předchozích letech začala na Úřadu vlády psát Karolína Peake.
„Mělo by z ní vyplývat, jakou má stát představu o tom, co chce se svým majetkem v budoucnu dělat, jestli je výhodné si jej dál držet nebo kde dobře investovat,” předestřel plány ministerstva, které drží podíly v asi padesátce firem, jeho vrchní legislativec.