Šárka Mrázová
Praha 6. října (ČTK) - Množství škodlivin, které v loňském roce ohlásily české podniky do Integrovaného registru znečišťování (IRZ), se meziročně podstatně zvýšilo. Ekologické sdružení Arnika dnes konstatovalo, že vážný je stav u vypouštění látek, jež mohou mít vliv na vznik rakoviny, ve Středočeském kraji a na Vysočině.
Za "skokana desetiletí" sdružení vyhlásilo jihlavské provozy Kronospan, které v součtu dosáhly nejvyšších emisí formaldehydu za desetiletou historii ohlašování do registru. Kronospan je největším výrobcem dřevotřískových desek v Česku. Podniková ekoložka Magdaléna Pecnová zdůvodnila meziroční nárůst u formaldehydu změnou v jeho vykazování.
V roce 2004 podle Pecnové uniklo z jednoho provozu Kronospanu 16.525 kilogramů formaldehydu, loni ze dvou provozů 22.128 kilogramů. ČTK sdělila, že díky instalování technologie na čištění spalin ve výrobě dřevotřískových desek se letos emise formaldehydu snížily proti roku 2004 čtyřnásobně. "Stejná technologie se nyní instaluje i ve výrobě OSB desek," uvedla. Příští rok by se podle Pecnové díky investicím skoro za miliardu Kč měly celkové emise formaldehydu z obou provozů Kronospanu v porovnání s rokem 2004 snížit na polovinu.
Loni se také zvýšil objem jemného prachu vypouštěného do ovzduší ostravským podnikem ArcelorMittal. Mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková ČTK řekla, že podnik plní všechny ekologické limity včetně nejpřísnějších evropských. Dočasné navýšení emisí prachu podle ní způsobila kombinace technologických změn souvisejících s instalacemi nových ekologických technologií a mírným navýšením výroby.
Severočeské elektrárny ČEZ loni opět vypustily nejvíce skleníkových plynů, firmě se nicméně podařilo modernizací snížit emise elektráren v Prunéřově. Počerady, které letos v množství skleníkových plynů Prunéřov předčily, podle mluvčího ČEZ Martina Schreiera pracují na snížení emisí oxidů dusíku až o 60 procent. Po modernizaci by měly splnit nový ekologický standard EU.
Největším znečišťovatelem rakovinotvornými látkami podle Arniky stále zůstává středočeská Spolana Neratovice. Její vyjádření se ČTK nepodařilo získat.
Úniky a přenosy nebezpečných látek loni nahlásilo 1655 podniků, meziročně jejich počet vzrostl o 35, a počet látek se zvýšil o další dvě na 61. Kromě středních Čech a Vysočiny dominují v osmnácti tabulkách znečišťovatelé z krajů Moravskoslezského i Ústeckého.
Ústřední čistírna odpadních vod v Praze se dostala na třetí místo u vypuštěných látek způsobujících rakovinu, většina šla do vody. Podle ekologů to ovlivnily povodně i zátěž pražských domácností a provozů. Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka je ale čistírna pod přísnou kontrolou inspekce životního prostřední i vodoprávního úřadu a loni nečelila žádným finančním sankcím.
Pochybnosti Arnika vznesla u dioxinů od Železáren v Hrádku, které jich ohlásily téměř kilogram. Sdružení míní, že jde o chybný výpočet. Je to množství, které šestinásobně převyšuje celkové množství odhadovaných emisí dioxinů do ovzduší za celé Česko. Firma ale podle Arniky na čísle trvá, výpočet by proto měla ověřit inspekce.