logo Silvarium tisk

Už minulý víkend se mohli z nového altánu na Mariině skále nebo také Mariině vyhlídce v Českém Švýcarsku rozhlížet první turisté. Dnes ředitel Národního parku Českosaské Švýcarsko spolu se starostou Jetřichovic na Děčínsku nedávno vyrobenou dřevostavbu, kterou v únoru na vrchol dopravil vrtulník, slavnostně otevřou. ČTK to řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Předešlá stavba byla v havarijním stavu, proto ji park uzavřel pro veřejnost a dal za 2,5 milionu korun zhotovit novou. Cena zahrnuje i přepravu helikoptérou, čekalo se na ni tehdy více než dva týdny kvůli špatnému počasí. Akce se uskutečnila na poslední chvíli, od začátku března by přelet vrtulníku nad parkem nebyl možný kvůli hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků, například sokolů stěhovavých.

První dubnový víkend se na jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů Českého Švýcarska vypravily desítky lidí. Nápor Salov očekává až po ukončení zákazu cestování mezi okresy, tedy od 12. dubna. Předloni v dubnu, tedy v době před pandemií, navštívilo o sobotách vyhlídku okolo 2000 lidí. Velikonoční prodloužený víkend přilákal tehdy rovněž zhruba 2000 lidí.

„Čekal bych, že až se zlepší počasí, tak se tam budou chtít lidé jít podívat, takže to bude třeba srovnatelné s tím velikonočním víkendem 2019, ale to je spekulace,“ uvedl Salov. Odezva na novou ozdobu parku je podle něj ze strany místních pozitivní.

Za názvem vyhlídky i altánem stojí romantický příběh. V březnu 1856 si kníže Ferdinand Kinský, majitel panství Česká Kamenice, vzal princeznu Marii Annu Lichtenštejnovou, které chtěl své panství a jeho krásnou scenérii ukázat. Lesní úřad proto připravil velkorysý projekt na zpřístupnění nejrůznějších vrcholů. Vrchnostenský úředník z České Kamenice k tomu připojil dovětek, aby se zpřístupnil i Velký Ostrý, který se nachází nedaleko Vilemíniny stěny. Kněžnu Marii tehdy požádal, zda by skála mohla nést její jméno. Díky tomu byl Velký Ostrý zpřístupněn a navíc tam byl umístěn i altán, jenž měl evokovat řecký templ. Marie ho od Ferninanda dostala jako svatební dar.

Na stavbě zdobného altánu z modřínu, jenž má být kopií toho historického, se podílela desítka lidí. Části ve tvaru křížů, které osazují zábradlí, se dají v případě poškození vyměnit. Jde o ruční práci, každá část je unikátní.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě