logo Silvarium tisk
Vědce děsí zarůstání tisíce let starých rašelinišť

Kenai - Třináct tisíc let staré rašeliniště na Aljašce zarůstá stromy a keři. Je to důkaz globálního oteplování a jeho potenciálně ničivého vlivu na severoamerický stát, jehož třetina je pokryta lesy.

Informaci o výzkumu ekologa Eda Berga zkoumajícího rašelinu na poloostrově Kenai přinesla agentura Reuters.

Berg z americké Služby pro rybolov a přírodu na okrajích rašeliniště zkoumal zbytky keřů a dalších rostlin, které vyrostly během posledních třiceti let v půdě, která byla v minulosti pro dřeviny příliš bažinatá.

Jinými slovy, země se vysušuje a rašeliniště se mění v les.

Velké změny už probíhají

-Nastala velká změna," řekl pro Reuters Berg. Podle něj průzkum rašeliniště ukázal, že rašelina se nachází asi sedm metrů pod povrchem. Nikde není ani známka po tom, že by zde posledních několik set let rostly stromy nebo keře.

Během padesáti let může ovšem rašelinu pokrýt porost smrku černého.

Aljaška zažila největší oteplení ze všech amerických států. Od šedesátých let stouply teploty v průměru o tři stupně Celsia a v zimních měsících ve vnitrozemí dokonce až od 4,5 stupně.

-Máme hromady důkazů, že nevídaná, neobyčejně silná změna klimatu již začala," tvrdí Glenn Juday z Aljašské univerzity ve Fairbanks.

-Neznamená to, že takové věci se mohou stát," řekl Juday. -Tyto změny probíhají a bude jich ještě mnohem víc."

Lýkožrout a kůrovec ničí Aljašku

Jednu třetinu povrchu Aljašky pokrývají lesy a změna teplot přinese sucha, lesní požáry a invaze lesních škůdců jako například lýkožrouta smrkového.

V polárních oblastech zase tání mořského ledu zmenšuje životní prostor ledních medvědů, tuleňů a dalších desítek živočišných druhů.

Na poloostrově Kenai jižně od Anchorage rostoucí teploty částečně nesou vinu za přemnožení kůrovce, který obyčejně žije v teplejších oblastech.

Celkově kůrovec od roku 1992 zlikvidoval více než 1,21 milionu hektarů lesů ve střední části Aljašky, což je nejvíce v historii Severní Ameriky.

Smrky černé, které nově rostou na okrajích rašelinišť, hoří mnohem snadněji než dřevo smrku sivého, a tak mohou vytvořit most, který umožní ohni přeskočit i přes rašeliniště, která v minulosti oheň zastavila.

Rašeliniště jsou asi z poloviny tvořena uhlíkem a jejich vysušení nebo hoření produkuje skleníkový plyn oxid uhličitý.


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě