Čeští zemědělci, vystavení stále neočekávanějším rozmarům počasí, hledají vlastní cestu k řešení nejisté budoucnosti. Jedna z alternativ se jim však přímo nabízí. Koncept tzv. agroforestry, chcete-li agrolesnictví, čili leso-zemědělství, totiž nese příslib stabilní a pestré produkce v klimaticky rychle se měnícím prostředí.
Politika řešení klimatických změn povšechně může skrývat nejrůznější zhoubnou agendu, ale existenci samotné změny klimatu úplně popřít nemůžeme. Dost důrazně nám totiž klepe na dveře. Stávající a navrhovaná opatření se v zásadě soustředí buď na adaptaci, tedy přizpůsobení se změně (třeba změnou způsobu hospodaření a skladby pěstovaných plodin) anebo mitigaci, tedy varianty zaměřené na odrušení či zmírnění následků/projevů změny.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Jdu do toho. A nebo je to jen pro Babišovce, nový kšeft a pouze na zemědělské půdě ?
Ať žije rovnost a nestrannost !!! PRO LESNÍKY A ZEMĚDĚLCE....
https://www.aleserber.cz/inpage/clanky-o-agrolesnictvi/
No a agonie se stále prohlubuje, nebo tu už někdo slyšel něco podstatné a jasné co se týká lesů, byť jen z Mze, nebo od nové vlády?
A věřte, les to potřeboval již včera!!
V nekonečné řadě, našemu "zemědělci" dnes kvůli tučné dotaci vadí i stín stromu, jelikož mu ukrajuje z tučného talíře - plochy.
Ani to co popisuje Aleš není úplně myšlenka toho agrol.
V čechách to moc nemá tradici.
Stačí ale nahledat toto ve Francii či Španělsku a rozbřeskne se. Je to pro malé farmy v zelenině a ovoci, kde střídáte jedno s druhým a s ovocných stromů je pak i palivo, časem Je to pro dobytkářtví, kde místo vyprahlé louky máte remízky s okusnými stromy a keři / lesní pastva ? / kde je dobytek místo na letní výhni ve stínu.
Nechá se tak kombinovat leccos, a zvlášť ti frantíci v tom jsou mistři.
Čech vychovaný kolektivizací to nikdy nedá, ať budou dotace jaký chtěj, není tam vztah k půdě, tu máte propachtovanou od nějakýho pražáka, co k ní nemá vztah vůbec.
Jasně, že i v lese může na některých pozemcích lesní pastva dávat smysl, Třeba jen občasná.
Proto třeba jí už některé německé země mají povolenou.
To nemá nic společnýho se středním lesem, spíš s konkrétním záměrem. Třeba i ochrany.
A popravdě - u nás žádné zemědělství není, jen rejžuňk dodací na obdělávání, proto taky to jde do kopru.
Kdo by se chtěl místo čumění do kompu hrabat v hlíně ? Rozhazovat hnůj, nebo vobracet seno ?
Kdy jste naposled viděli vopravdový seno - ne ten kompost v balíkách ?
Tiše závidím, tohle bych tak rád dělal. jen nejsem vlastník půdy, můžu jen kafrat.
https://france3-regions.francetvinfo.fr/provence-alpes-cote-d-azur/emissions/prioriterre/agroforesterie-au-thor-pernes-fontaines-comment-arbres-maraichage-vivent-symbiose-2010507.html
https://www.agroforesterie.fr/actualites/documents/conference-parliament-european-agroforestry-intervention-Mr-Dupraz.pdf
A hlavně kvalita výřezů - to nejsou žádný Židlochovice se svýma dvouhektarovejma holosečema.
Pak že to nejde.
Moc pěkný.
https://youtu.be/cbFB-5uvQN0