HANA ŠEFRÁNKOVÁ
Písek – Neuplynuly ani dva měsíce, máme radost, jsme zase ve Sladovně. Na středu 4. června se děti moc těšily. Předškoláci středisek písecké Naděje byli ve Sladovně dopoledne, školní děti odpoledne. Tato výstava byla jiná než předchozí. Byla o znalostech, ale více o prožitku.
Na začátku jsme se dozvěděli, co je to lesovna a co dělá lesník. Děti poznávaly vycpaná zvířata a nástroje, které se v lese dříve používaly. Nejvíce dal dětem zabrat název jezevce, protože při nápovědě ho přejmenovaly na jezevčíka. Na terase jsme si vyzkoušeli rituál „Šla hlava lesem” při soustředěné chůzi po nařezaných kuláčích různých průměrů. V průběhu výstavy jsme se seznamovali s příběhem pěti stromů: jedle, smrku, borovice, buku a lípy. S jejich vzhledem, kořeny, kmeny, korunami. V prvním patře byla expozice kořenů. Jedle skrývá třpytivé poklady. Bludný kořen jsme našli včas a nikdo se nám neztratil. Došli jsme ke kořenům lípy ochranitelky, kde jsme se zavřenýma očima poslouchali zvuky lesa a prohlédli si letokruhy. Blízko je studánka se zrcadlem a děti zde skládaly puzzle. Z dřevěné rozhledny si děti prohlédly kořeny v celém sále. Bludičky z baterek malovaly na zeď, a když jsme zhasli, viděli jsme fosforeskující obrazce, které jsme namalovali. Ve druhém patře jsme viděli kmeny stromů a jejich tajemství. Ozvěna se ozývala z kmenu borovice, zkoušeli jsme i rýmy jako např.pes–ves – les, kráva – tráva anebo jen tak volat svá jména a celé věty. V dutině starého padlého smrku se děti seznámily s příběhem semínka. Dutina lípy nám dala pocítit sílu hlubin a výšek. V závěru prohlídky expozice kmenů děti dostaly papírové masky zvířátek a po stopách, které nebyly však jen na zemi, hledaly konec cestiček mezi změtí stop. Taková veverka skákala i po trámech na stropě. A dalšími zvířaty byl datel, srnec, prase a jezevec. Na konci si děti pustily za odměnu zvuky zvířat.
Ve třetím patře je koruna stromu. Děti běhaly po větvích, malovaly na papírové archy, hrály si s molitanovými kameny. Poslední půlhodiny dopoledne i odpoledne jsme s dětmi strávili na terase, kde si hrály s kůrou, šiškami, mechem, dřevem. Zdobily proutěné domečky na terase přírodninami. Dětem se na výstavě líbilo i přesto, že expozice jsou doplněny různými zvuky lesa, „důvodnou” hudbou, která občas dětem naháněla strach ve spojení s tmou a šerem.
Křehké stavby z krouceného papíru pro děti vznikaly ve Sladovně 14 dní a díky patří všem týmům i jednotlivcům, kteří se na přípravách výstavy podíleli.