logo Silvarium tisk

Výborný chce na novele zákona o myslivosti najít shodu se všemi aktéry

Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce před předložením novely mysliveckého zákona najít podobu legislativy, na které se shodne s vládní koalicí i nevládními organizacemi. Týká se to i minimální výměry honiteb, což je jedno z témat, ke kterému se řada organizací již vyjadřovala. Ministr to řekl na tiskové konferenci po uvedení do úřadu.

Výborný chce na novele zákona o myslivosti najít shodu se všemi aktéry Foto: Pixabay

Původně ministerstvo očekávalo, že sporné body legislativy se budou spíše řešit až při projednávání v Poslanecké sněmovně.

Novela mysliveckého zákona se připravuje již řadu let, naposledy došla až do třetího čtení v Poslanecké sněmovně za minulé vlády Andreje Babiše (ANO). Měla by mimo jiné zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů nebo také digitalizaci správy myslivosti. Hlavním cílem novely zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i zemědělských plodinách.

Výborný řekl, že odcházejícího ministra Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) požádal, aby proces přípravy zákona pozastavil před tím, než půjde do meziresortního připomínkového řízení. Vycházel podle jeho slov ze své zkušenosti s tím, jak vypadá proces přijímání zákona ve Sněmovně a jaká jsou možná úskalí. „Považoval bych za nešťastné, kdybych se nesnažil ten proces mít připravený tak, abych věděl, že na konci bude podoba zákona schválena v té verzi, jak chce vládní koalice,“ řekl. Doplnil, že chce realizovat programové prohlášení vlády, ne pouze postoje lidovců.

Nový ministr uvedl, že má již domluvené jednání s koaličními partnery i nevládními organizacemi a věří, že se podaří najít shodu i například na tématu minimálních výměr honiteb. Poznamenal, že pro něj bude dobré řešení takové, na kterém se najde shoda všech aktérů.

Snížení minimální výměry honiteb je jedním z požadavků Asociace soukromého zemědělství sdružující drobné farmáře. Chce, aby novela zmenšila minimální výměru honiteb ze současných 500 hektarů na zhruba polovinu. Podobný požadavek má také Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) nebo ekologické Hnutí Duha. Lesníci i zemědělci proto požadují od plánované novely zákona větší pravomoci a myslivost by podle nich měli provozovat hlavně vlastníci pozemků.

Proti zmenšování honiteb je naopak Českomoravská myslivecká jednota, která argumentuje tím, že by to znemožnilo efektivní myslivecké hospodaření. Uvedla, že vztah myslivosti a zemědělství je rovnocenný a zemědělská, lesnická a myslivecká činnost musí stát na stejné úrovni a vzájemně se vyvažovat. Na minimální výměře honiteb se neshodnou ani akademici. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně to ve svém stanovisku podpořili. Snižovat minimální výměru naopak nedoporučilo vedení Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

Výborný řekl, že chce jednat i s Agrární komorou. Ta podle své mluvčí Barbory Pánkové považuje současných 500 hektarů za přiměřenou minimální výměru honiteb. "Jsme přesvědčeni, že by to navíc nevedlo ke snižování stavů přemnožené zvěře, naopak podle některých odborníků hrozí spíše opačný efekt. Přidělování povolenek na lov určitého druhu zvěře by také mělo zůstat v gesci jednotlivých sdružení a spolků," doplnila.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+5 # Starý 2023-07-12 07:05
Shoda je pane ministře a to jak Vy nový, tak staronový v "rovných vztazích".

Můžete tedy začít a dát " STEJNÉ PLOŠNÉ DOTACE NA 1HA", JAK ZEMĚDĚLCŮM DÁVÁTE, TAK NÁM LESNÍKŮM-VLASTNÍKŮM LESA !!!

Od toho bych se odrazil a pak tady, v dalších médiích a veřejně nemlžil a vykládal k konsenzu a shodě !!!

Shodu lze hledat tam kde jsou shodné, nebo obdobné podmínky a to se vám a celému Mze, u lesů ani z pár procent nedaří.
+13 # Starý 2023-07-03 09:22
Vážený pane "nový" ministře, nechápu, jak chcete rovnoměrně hodnotit vztah všech jmenovaných parazitujících složek.
Jediný, kdo platí z pozemků daně-na kterých hodlá dále výrazně parazitovat vašimi soudruhy a vámi delegovaná "Vláda" je vlastník lesa, zatížený dále hromadou povinností - příkladem zalesnit a zajistit v daných termínech a TD! Pouštět volně na své pozemky kohokoli, sbírat cokoli z plodů a klestu, což může vlastník lesa zhodnotit (v budoucích letech asi jediný možný příjem z lesa) a krýt alespoň trochu náklady svých prací. Nechat si od "návštěvníků" lesa krást stromky, na jaře vykopávat celé stromy, ořezávat větve na vánoční, velikonoční, a další výzdoby a TD!
Vlastníkovi přísluší pouze povinnosti a ještě jej zrovnoprávňovat s dalšími, kteří nemají odpovědnost a povinnosti ve vztahu k majetku!!
Přijde mi to jako dost silná káva a zkostnatělost dnešních opět bez "odpovědosti" vládnoucích "politiků" a dalších....
Myslivcům cpete dotace a v lesích, jen slibujete a pak krátíte na nicotný nesmysl, ale hlavně klást další podmínky na vlastníky lesů - viz zkoušky na chem. látky jak u zemědělců, různá hlášení a oznámení a pod...to Vám jde!
Tak se ptám až dokonale vypleníte lesy, viz hospodaření LČR, CO BUDE??
+11 # Starý 2023-07-01 09:34
Správné ideologické kecy, kam se hrabou komančové.
V dnešní době vlastníky lesů zaujmou pouze skutky a těch chybí!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5871

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5338

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 4954

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4586

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 3980

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2535

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě