logo Silvarium tisk

MŽP připravuje strategický vládní dokument zastřešující ochranu krajiny

Pomoci chránit a rozvíjet českou krajinu tak, aby byla odolnější vůči klimatickým změnám a lépe plnila ekologické i hospodářské funkce má nový strategický dokument Politika krajiny. Připravuje ho ministerstvo životního prostředí. Dokument propojí stávající strategie a zaměří se na ochranu půdy, vody a biodiverzity. 

 „Naši krajinu jsme zdědili a chceme ji v co nejlepším stavu předat dalším generacím. Politika krajiny by měla pomoci odpovědět na otázky, jak chránit velké územní celky a plánovat jejich rozvoj,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je klíčové, aby se do procesu více zapojily obce.

Strategie se zaměřuje na problémy, jako je úbytek přírodní rozmanitosti, eroze půdy a nedostatečná schopnost krajiny zadržovat vodu. Jejím cílem je vytvořit podmínky pro udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a zlepšit adaptaci na klimatické změny. Dokument definuje priority do roku 2050 a jeho součástí bude metodika krajinného plánování. Podílet se na něm budou zástupci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zemědělství, ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu.

Přípravu odborných podkladů zajišťuje Výzkumný ústav pro krajinu, na tvorbě se podílí i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Do šesti pracovních skupin zaměřených například na vodu, lesnictví či zemědělství jsou zapojeni i zástupci ministerstev pro místní rozvoj, zemědělství, dopravy a průmyslu.

Podle ředitele Výzkumného ústavu pro krajinu Libora Horta bude klíčové zajistit efektivní spolupráci mezi ministerstvy a vytvořit institucionální rámec pro krajinné plánování. „V příštích měsících nás čeká náročná debata o kompetencích a nástrojích, které budou zásadní pro úspěšné naplňování strategie,“ míní.

Odborníci a ekologické organizace jako Hnutí Duha či Greenpeace ČR varují, že další odklady v přijetí této strategie mohou mít nevratné dopady na zdraví krajiny, její schopnost zadržovat vodu a zmírňovat dopady klimatických změn. V tiskové zprávě kritizují ministerstvo zemědělství, které podle nich před prosazením dokumentu upřednostňuje „devastující praktiky lesního a zemědělského hospodaření“.

Vláda se zavázala, že Politiku krajiny schválí a podmínila tím i čerpání evropských miliard z Národního plánu obnovy. Kdyby ji nakonec vláda neschválila, bude to obrovský průšvih nejen pro další generace a naši přírodu. Ale i ministerstvo zemědělství by mělo vnímat, že zdržováním může způsobit velký průšvih pro náš státní rozpočet,“ uvedl Jan Skalík z Hnutí Duha.

Krajinné plánování je v některých evropských zemích samostatným procesem vedle územního plánování, jinde je jeho součástí. Česká republika nyní hledá nejvhodnější model pro svou situaci. Dokument čeká meziresortní připomínkové řízení, poté bude předložen vládě ke schválení. Jeho zavedení a monitoring budou podle ministerstva životního prostředí zásadními úkoly pro následující desetiletí.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # Rensa 2025-01-30 09:50
A už je to tady!
Nejdříve novelou lesního zákona změníme v §1 les z národního bohatství na národní přírodní bohatství (taková drobnost, nic to vlastně neznamená), ale postupně, jak je v zemi zvykem, se začnou vymýšlet další opatření na ochranu přírodního bohatství (vždyť nám to ukládá Ústava v čl. 7).
Postátňování, aniž by se listy vlatnictví musely přepisovat. Plíživě, ale přece Kupředu levá!

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6368

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 5797

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč

Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč

Zobrazení: 3251

Aktualizováno   Reakce na klimatickou změnu, to je klíčové téma zveřejněné pětileté strategie Lesů ČR schválené Dozorčí...

Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok, odkládají obnovu i opravy cest

Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok, odkládají obnovu i opravy cest

Zobrazení: 3241

Soukromí vlastníci lesů kvůli úsporám v rozpočtu zatím nedostali od Ministerstva zemědělství příspěvek na péči o...

ANO hodlá stopnout stavbu sídla Lesů ČR za 1,5 miliardy. Přípravy už stály 100 milionů

ANO hodlá stopnout stavbu sídla Lesů ČR za 1,5 miliardy. Přípravy už stály 100 milionů

Zobrazení: 2769

Projekt nového dřevěného sídla státních Lesů ČR v Hradci Králové je vzhledem k blížícím se volbám...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2134

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě