logo Silvarium tisk

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Nato Sultanishvili Nato Sultanishvili

Agentura chráněných území Gruzie spadající pod Ministerstvo ochrany životního prostředí a zemědělství spravuje soustavu státních rezervací, národních parků, přírodních památek, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací, lokalit světového dědictví a mokřadů mezinárodního významu.

Primárními cíli chráněných území je ochrana, péče, obnova a celková konzervace jedinečných, vzácných a charakteristických ekosystémů Gruzie, včetně krajinné rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů, přírodních útvarů a kulturních oblastí.

Jak říká  Nato Sultanishvili, vytváření a fungování chráněných území zajišťuje jejich vědecký, vzdělávací, rekreační a ekoturistický přínos.

Rozloha a účely zřizování chráněných území

  • Jaká je současná celková rozloha chráněných území v Gruzii a jak moc se změnila za posledních deset let?

V roce 2013 činila rozloha chráněných území 520 763,94 ha, což je 7,5 % rozlohy země. V roce 2023 se rozloha chráněných území zvýšila na 912 790 ha, což je 13 % rozlohy země.

  • Jaké jsou hlavní důvody vyhlášení chráněného území (např. ochrana konkrétních druhů/prostředí nebo procesů)?

Hlavním účelem zřizování chráněných území je ochrana konkrétních druhů a komplexní ochrana biodiverzity životního prostředí.

Například za účelem ochrany jednotlivých druhů byla zřízena přírodní rezervace Batsara-Babaneuri pro ochranu zelkovy habrolisté (Zelkova carpinifolia), pro ochranu dubu Quercus imeretina a háje zelkovy habrolisté rezervace Adjameti.

Z chráněných území komplexního významu stojí za zmínku národní park Borjom-Charagauli, který byl vytvořen v oblasti Samtskhe-Javakheti na území Malého Kavkazu k ochraně ekosystémů smíšených listnatých a jehličnatých lesů. Kolchetský národní park byl zřízen k ochraně mokřadních oblastí Kolchetské nížiny, zejména mokřadů, kolchetských mokřadních lesů, jezer, vod Černého moře a životního prostředí druhů vázaných na tuto oblast. Také chráněná území Vashlovani byla vytvořena za účelem ochrany semiaridních ekosystémů a živočichů v nich.

Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO

  • Čtyři chráněné oblasti chránící mokřady a deštné pralesy (národní parky Kolkheti a Mtirala, chráněné oblasti Kobuleti a Kintrishi) byly v roce 2021 zapsány na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Můžete o tomto historickém milníku a jeho významu pro Gruzii říci více?

Tyto čtyři chráněné oblasti byly na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO zapsány pod statusem „Kolchidské deštné lesy a mokřady“. Rozhodnutí bylo přijato 26. července 2021 na 44. rozšířeném zasedání Výboru pro světové dědictví (WHC), které se konalo v čínském Fuzhou.

Uznání chráněných území za světové dědictví je významnou událostí nejen pro Gruzii, ale i pro celý region. Všechny čtyři chráněné oblasti se statusem světového přírodního dědictví UNESCO představují nejvýznamnější část kavkazského ekoregionu a černomořské pánve, vyznačují se jedinečnými ekosystémy a bohatou biologickou rozmanitostí. Status světového přírodního dědictví byl chráněným oblastem Gruzie udělen na základě kritérií světového přírodního dědictví UNESCO ix a x.

Uznání chráněné oblasti za světové dědictví přispívá k rozvoji ekoturismu v chráněné oblasti, zvyšuje povědomí o zemi na mezinárodní úrovni a propaguje jedinečné přírodní dědictví na mezinárodní i místní úrovni.


Kolchidské deštné lesy a mokřady. Foto: Agentura chráněných území Gruzie

Podpora udržitelného cestovního ruchu

  • Jak agentura spolupracuje s místními komunitami a zúčastněnými stranami, aby zajistila účinnou ochranu a správu chráněných oblastí?

Snažíme se do všech procesů co nejvíce zapojit místní komunity a zainteresované strany. Může to být jak ve fázích před zřízením chráněných území, tak po jejich zřízení. Agentura se snaží zaměstnávat zástupce místních komunit na různých pozicích (ve vedoucích pozicích, v návštěvnických centrech, administrativních a dalších pozicích). Výše uvedená praxe má zejména ve vysokohorských regionech pozitivní efekt z hlediska efektivního zapojení komunit. Jedním z dobrých příkladů je snížení pytláctví v důsledku zapojení komunity, které přímo souvisí se zlepšením stavu ochrany přírody. Máme zkušenosti s vytvářením poradních rad v konkrétních správních celcích, kde je zapojení zástupců komunit nejobtížnější.

Místní komunity a další zainteresované strany jsou zapojeny prakticky do všech fází tvorby plánu péče, nejdůležitějšího dokumentu pro správu a fungování chráněných území.

Děkuji za odpovědi, Petra Kulhanová
Celý rozhovor najdete v říjnovém čísle Lesnické práce


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3857

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2977

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2927

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2463

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2238

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 2152

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě