logo Silvarium tisk

Lesníci neuspěli s žádostí o zlomení několika souší u jezírka v Boubínském pralese

Lesníci neuspěli s žádostí o zlomení víc než deseti souší u jezírka v Boubínském pralese. Zásah by umožnil pustit turisty alespoň do části této rezervace, do které se teď vůbec vstupovat nesmí, protože kolem stezek hrozí pád suchých stromů. Někteří lidé ale zákaz přesto porušují.

Foto: Lesy ČR Foto: Lesy ČR

Životu nebezpečné souše ohrožují v centrální části Boubína turisty. Oblast je tedy uzavřená, vstup zakázán, a to zřejmě tak dlouho, než se souše rozpadnou nebo zlomí. Může to trvat léta. I přes zákaz ale turisté chodí k pralesnímu jezírku v Boubíně.

„Souše jsou nebezpečné a mohou se kdykoli vyvrátit nebo zlomit, třeba i v bezvětří. Boubín a jeho centrální část včetně jezírka je ale přírodním unikátem, který by měl být alespoň z části přístupný veřejnosti. Proto se snažíme vyjednat se správou národního parku podmínky, které umožní přístup návštěvníků k jezírku, aniž by byli v ohrožení," uvedl již v červnu ředitel Lesního závodu Boubín Miloš Juha.

Lesnicí tedy zkusili variantu požádat národní park alespoň o zkrácení desítky souší u jezírka, kam by potom turisty pustili. To ale neprošlo. „Žádali jsme jen o zlomení, nebylo by to takové to typické kácení,“ hájí žádost lesníků Juha. 

V celé uzavřené zóně jsou stovky souší, ale právě na této vytipované trase je jich jen minimální počet, který podle lesníků nemůže ovlivnit celkový vývoj pralesa. Z biologického hlediska pouze urychlí přírodní proces, jehož výsledkem bude zlomení a pád souší.

Čtěte také: Lesy ČR kvůli možnému pádu stromů uzavřeli část Boubínského pralesa

Podle mluvčího Správy Národního parku a CHKO Šumava Jana Dvořáka i tyto zásahy mohou narušit přirozený běh života v Boubínském pralese. Člověk tam uměle nezasahuje od roku 1858 a jádro pralesa díky tomu patří mezi unikáty. „Probíhá tam řada výzkumů, které nikde jinde v Evropě probíhat nemohou,“ uvedl Dvořák.

Lesníci se chtějí ještě proti rozhodnutí parku odvolat. Pokud jim odvolání nevyjde, připadá v úvahu finančně nákladnější způsob, tedy vybudovat jinou trasu. Návštěvníci by se po ní ale dostali jen k části jezírka. Na vzdálenost, na kterou je už pád souše neohrozí.

Reportáž ČT najdete zde

Podle TZ LČR a ČT24



Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+20 # Přemek 2022-08-23 11:40
Praktická ukázka zpupnosti a arogance zelených parazitů z NP Šumava, včetně vyjádření mluvčího NP, kdy vadí i pokácení 10 ks souší, včetně šaškárny s kácenímv určité výši, z důvodu napodobení zlomu, to se provádělo v NP Šumava a stálo to neskutečné peníze.Tak zdevastovaný Boubínský prales v historii nikdy nebyl, až po získání vlivu těchto zelených parazitů. Další ukázka je Černé jezero, přitom to jsou pozemky mimo NP. Všechny tyto zelené parazity bych vyházel a zrušil NP,je to hraní na tzv.divočinu v kulturní krajině, výsledek velkoplošná devastace lesů a miliardy Kč v tahu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4225

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3321

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3239

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3146

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3065

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 3008

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě