logo Silvarium tisk

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy ČR, kteří jim dělají odborné lesní hospodáře, aby z lesů odstranili stojící suché stromy. Hnutí Duha uvedlo, že se na něj obrátila řada lidí, kteří čelí tlaku ze strany státního podniku na vykácení svých lesů, přestože by jejich obnovu chtěli více ponechat přírodním procesům. Lesy ČR ve svém vyjádření pro Silvarium.cz odmítají, že by vyzývaly k plošnému odstraňování souší a vytváření holin. Věc považují za neporozumění doporučením Lesů ČR vyplývajícím ze zákonné povinnosti poskytovat vlastníkům hospodářských lesů odborné poradenství s ohledem na legislativu či případné sankce.

Hnutí Duha uvedlo, že někteří pracovníci státního podniku Lesy České republiky v poslední době vyzývají velké množství vlastníků lesů, aby z lesů vyklidili nezpracované stojící souše, což zdůvodňují možným znehodnocením dřevní hmoty, ohrožením volného pohybu osob po lesních porostech a šířením podkorních hmyzích škůdců.

„Vyzývat vlastníka lesa, který má v lese stojící suché stromy, aby je z lesa vyklidil kvůli riziku šíření „podkorních hmyzích škůdců“, svědčí o neporozumění biologii těchto hmyzích druhů, kteří se na suchých kmenech již množit nemohou nebo je to záměrná manipulace. Vlastníci drobných lesů jsou z tohoto jednání státních lesníků zmatení, uvádí Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.

Podle Hnutí DUHA není ani vhodné, aby státní podnik vyzýval k odstranění souší soukromé osoby s ohledem na možné „znehodnocení dřevní hmoty“. Vyhodnocení nákladů a přínosů ponechání souší ve srovnání s náklady na těžbu a přiblížení dřeva je podle Hnutí DUHA pouze věcí vlastníků.



Výňatky z typizované výzvy vlastníkovi lesa od odborného lesního hospodáře LČR, s.p. Zdroj: Hnutí DUHA

Stejně tak se Hnutí DUHA ohradilo proti tomu, že by vlastníci lesů byli povinni kácet souše uvnitř porostů z důvodu bezpečnosti návštěvníků lesa. 

„Vlastníci nemají zákonnou povinnost vyklízet z lesů stojící suché stromy, které nikoho neohrožují. Naopak mají povinnost odpovídající množství stromů ponechat, aby byl v lese zachován život druhů, které potřebují staré stromy a tlející dřevo,“ doplňuje Jan Skalík.

Lesy ČR pro Silvarium. cz uvedly, že aktuálně upozorňují vlastníky lesů na to, že 31. 12. 2022 skončila platnost opatření obecné povahy vydaného Ministerstvem zemědělství. Tímto dokumentem se kvůli kalamitě odsouvala povinnost vlastníků lesů zpracovat souše. Nyní už je tedy třeba plnit standardní zákonné povinnosti včetně přednostního zpracování poškozeného dříví, tak zvané nahodilé těžby a také souší.

„Vlastníky upozorňujeme na změny a povinnosti, které z nich plynou, i s ohledem na možné sankce České inspekce životního prostředí. Vnímáme to jako naši povinnost spojenou s odborným poradenstvím, které vlastníkům poskytujeme. Rozhodnutí je vždy na nich. Rozhodně je ale nevyzýváme, aby plošně odstraňovali souše a vytvářeli holiny, naopak doporučujeme opatření, díky nimž lesy odolají změně klimatu, jako je například rozmanitá druhové skladba lesa. Pokud jde o ponechání mrtvého dříví v lesích, zákon takovou jednoznačnou povinnost vlastníkům lesů neukládá, nečiní tak tedy ani Lesy ČR,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Red.


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3849

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2941

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2925

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2437

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2237

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 2135

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě