logo Silvarium tisk

Ovíkendu zažili první otužilci dvojité překvapení. Ačkoliv byl teprve duben, voda v některých českých přehradách měla podobnou teplotu jako na začátku června. A na hladině se hromadila vrstva žlutohnědých nánosů, které připomínaly sinice na konci léta.
Ve skutečnosti šlo o tlusté vrstvy pylu, které přivál vítr. Takový jev lidé v Česku už dlouho neviděli. Závěje žlutého prachu se přitom v těchto dnech nevyskytují jen v přírodě, trápí i lidi v centru měst.
Podle meteorologů za to mohou letošní extrémní výkyvy v počasí. „Ještě před měsícem byly u nás podprůměrné teploty. Najednou přišlo velmi teplé počasí, přechod teplot byl přitom velmi prudký a všechno v přírodě najednou vykvetlo," říká meteorolog Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Plody o desítky let dříve

V jiných letech přitom kvetou stromy a keře postupně po týdnech. Navíc se přidal velký vítr, který roznesl pyl na velké vzdálenosti.
„Pylu je letos podstatně více také proto, že letos kvetou všechny dřeviny, bude semenný rok. Pokud je nezastaví mráz nebo přílišné sucho, bude letos velká úroda šišek," říká tisková mluvčí lesů ČR Eva Jouklová.
Kvůli suchu podle ní letos plodí i mladé 20- až 30leté stromy, které by běžně plodily – a tedy kvetly – až o několik desítek let později.
Přírodovědci viděli na vlastní oči v lesích na Třebíčsku, že nejvíce plodí právě ty dřeviny, kterým jde kvůli suchu „o přežití".
Podle meteorologů přitom letošní sucho znamená ještě větší problém než loni. „Stav podpovrchových vod, zvláště na Moravě, je kritický," říká meteorolog Petr Dvořák.

Agresivní řepka

Alergici se nyní přou o to, zda za zvýšené nánosy pylu mohou opravdu jen jehličnany, nebo hrají roli i všudypřítomné lány řepky olejky, které také mohou způsobovat alergické projevy. Podle pylové informační služby však tentokrát „žluté peklo" způsobují především borovice a smrky, které letos mají silnou sezonu.
Pylová zrna řepky jsou totiž relativně těžká a na rozdíl od menších pylových zrn jehličnanů se většinou nedostávají do velké vzdálenosti. Řepka však dokáže citlivé lidi potrápit i tak. „Sice to není výrazný alergen, ale jde o problematickou plodinu, která může dráždit i lidi, kteří jinak nemají alergii. Vylučuje totiž směs přírodních těkavých organických látek. Tento zápach je cítit poblíž pole a může vyvolat chemické dráždění," uvedla pro iDNES. cz hygienička životního prostředí Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu. Řepka tak ovlivňuje především lidi v bezprostředním okolí polí.

Alergologové mají napilno

Masivní rozšíření pylů žene letos do ordinací lékařů nejen chronické alergiky, ale i ty, kteří měli v posledních letech od nemoci relativní klid.
„Přicházejí i lidé, kterým vadí pyl hlavně mechanicky, prášek dokáže dráždit i nealergiky, kteří kýchají nebo mají problémy s tím, že jim pyl dráždí oči," říká alergoložka a imunoložka Marie Pivoňková. Období května je přitom pro alergiky nejhorší, protože pylují stromy a pomalu se začínají přidávat také trávy.
S přívaly žlutého prachu by měli lidé počítat i v následujících dnech. Podle meteorologů potrápí Česko do té doby, než pořádně zaprší. Dlouhodobější déšť přitom meteorologové zatím neočekávají.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě