V národním parku se dějí změny. Má po letech rozdělení území.
ŠUMaVA / Oblast řeky Křemelné mezi Prášily na Klatovsku a zaniklou obcí Stodůlky, Žďárské slatě, Častá a Polecký vrch. To jsou šumavská místa, která by mohla být od příštího roku nově přístupná veřejnosti. Měl by to umožnit návrh, který bude Rada Národního parku Šumava projednávat v polovině roku.
Po schválení půjde dokument na ministerstvo životního prostředí, které novou mapu zavede. To bude nejdříve příští rok. Zároveň je ve hře zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup nedaleko Březníku. K němu vede cesta Luzenským údolím, které zůstává celoročně zavřené. „Abychom mohli Modrý sloup otevřít, navrhli jsme kompenzační opatření pro chráněného tetřeva hlušce, který má v údolí významnou populaci. Státní správa by měla v těchto dnech rozhodnout, zda je náhradní biotop dostatečný. Pokud bude, musíme ho vytvořit, pak přechod můžeme otevřít," konstatuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Kromě toho jednají správci také o otevření Střeleckého průseku, který vede západně od Modrého sloupu. O jeho zpřístupnění usiluje Plzeňský kraj. V takovém případě by vznikla pětatřicetikilometrová trasa z Březníku. Už od začátku března je v platnosti nová zonace parku. Po 25 letech má tak největší území svého druhu v České republice nově rozčleněné území, a to nejméně na nadcházejících 15 let.
Celý článek najdete v 5plus2.