logo Silvarium tisk

Nástup mrazů v první polovině října, kdy včera na šumavské Kvildě naměřili minus 12,3 stupně, nemusí ještě předznamenávat, že je před námi nějak zvlášť silná zima. Klimatolog Rudolf Kovařík vzhledem k mnoha přírodním ukazatelům předpovídá sice včasný příchod zimy, ale spíše její průměrný průběh.
„Signály přírody nám napovídají, že se nám bude sice zima letos hlásit dříve než obvykle, ale na druhou stranu bude její začátek spíše průměrný. Rozhodně nebude zima tak teplá, jako třeba vloni nebo dokonce předloni. Užijeme si na začátku zimy mrazy, sníh i oteplení," upozornil Kovařík, který žije v Šindelové v Krušných horách na Sokolovsku. Vychází například i z toho, jak se chovají myši, lesní zvěř či včely nebo jaká byla úroda lesních plodů.
„Jeleni jsou stále ještě na hřebenech hor, protože je tam pořád co okusovat. Nemají důvod sejít dolů do údolí," kostatoval klimatolog. „Oproti posledním dvěma rokům se také urodilo větší množství jeřabin, bukvic a kaštanů, které jsou potřeba pro nakrmení ptactva a zvěře," poznamenal Kovařík.
Dalším signálem, že bude zima letos tužší než v minulých letech, je chování myší. „Vloni a předloni se myši objevovaly v přípravnách potravy pro domácí zvířata jen sem tam. Letos už myši řádí od září," konstatoval Kovařík.

Včely se zazimovávají

„Včely se už zazimovávají a je vidět, že si připravily větší počet vrstev plástviček, z čehož lze rovněž odhadnout těžší zimu než v letech minulých," uvedl klimatolog. Stěhovaví ptáci se podle Rudolfa Kovaříka zatím chovají standardně.

„Vlaštovky a špačci už odletěli do teplých krajů. Divoké kachny doodlétávají, ale pozor, část z nich, podobně jako labutě, nemusí odletět vůbec. Naučily se hnízdit pod vodními přehradami, z kterých vytéká i při dvacetistupňových mrazech voda o teplotě šest sedm stupňů," řekl klimatolog. „Zatím nepřiletěli havrani ze Skandinávie, kteří migrují ve chvíli, jak se na ně od severu tlačí zima," dodal.

Houby už neporostou

Včerejších minus 12,3 stupně Celsia na Kvildě je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) největší mráz pro 12. říjen v historii měření v Česku. Předchozí rekord, který vydržel přes 20 let, byl minus 10 stupňů.
V Šindelové meteorolog Kovařík naměřil včera ráno „jen" minus osm stupňů, přičemž u země bylo ještě o jeden stupeň méně. „Takhle velký mráz zamezí dalšímu růstu hub. Zahrádkáři na zahradách by si měli pospíšit, protože zima se bude opravdu připomínat dříve," podotkl klimatolog. Překvapilo ho, že dosud neopadalo listí a na mnoha stromech je stále zelené. „Většinou máme do Velké pardubické listí ze stromů už z 80 procent pohrabáno, ale letos je všechno jinak. Nejdříve opadávají vždy třešně, ale ty teprve začínají ztrácet první listí. Buky nejsou ani celé žluté, podobně javory. Příroda v době sucha žila zřejmě úsporněji, takže i opad listí nastupuje později," pokračoval Kovařík. „K tomuto úkazu existuje staročeské přísloví, které stále platí. Když dlouho listí nepadá, zlá zima se přikrádá," dodal klimatolog.
„Když srovnám všechny plusy a minusy z nejméně dvaceti třiceti ukazatelů z přírody, tak mohu vyhodnotit, jaká zima nás zřejmě čeká," uvedl Kovařík. „Nejsem schopný říct datum, kdy napadne sníh nebo kdy na jaře roztaje, to bych akorát kecal, ale mohu vyhodnotit, jaký bude začátek zimy a zda bude zima průměrná, nebo se dočkáme nějakých extrémů. Mohu to konstatovat i díky číslům z meteorologických měření, která čtyřicet let zaznamenávám, takže je mohu se signály přírody porovnávat," poznamenal.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě