Plošný rozpad a zánik hrozí vyčerpaným smrkovým lesům na Žďársku. Městský úřad bije na poplach a obrací se na vlastníky. První zlomové jaro tu podle odborníků právě začíná.
„Naše smrkové porosty jsou vyčerpané delší dobu trvajícím obdobím zvyšujících se teplot, sucha a nízkou hladinou spodních vod. Kolem nás se kalamita již rozběhla," upozornil vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Doubek na hrozbu stojící už na hranicích okresu, vyhlášeného zdravými, hlubokými a rozlehlými lesy.
Důsledky deficitu vláhy z minulých let a opakované škody způsobené větrem či námrazou byly pro kůrovce výstřelem ze startovní pistole.
„Nejhorší situace je v lesích severní Moravy. Druhá výrazně poškozená oblast je právě v té části Vysočiny, kde je rovněž srážkový stín," uvedl pro web silvarium.cz Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR s tím, že jde o Třebíčsko, Znojemsko a okolí Náměště nad Oslavou.
Kůrovec tak Ždársko ohrožuje ze severu, východu i od jihu. Lesním hospodářům přitom zásadně zhoršuje pozici délka cyklu obnovy lesa. Proměna smrkových monokultur je během po trati delší než průměrný lidský život.
Podíl smrku na zhruba 20 tisících hektarech lesů na Žďársku je podle Jaroslava Doubka minimálně 80%.
A i když zdejší velcí vlastníci plní zákonnou povinnost platnou od roku 1995, že v rámci obnovy musí ze čtvrtiny vysazovat jiné druhy než smrk, v celém komplexu to zatím nemůže hrát zásadní roli.
Lesy se musí pozorně hlídat
„Průběh teplot a množství srážek víceméně lidé neovlivní – alespoň ne z krátkodobého hlediska. To, jak přistoupíme jako vlastníci lesů ke smrkovým porostům, ale ovlivnit musíme," zdůraznil Doubek.
Úřad nyní vyzývá vlastníky lesa k pravidelným kontrolám, a pokud se objeví signály o napadení stromů, k neprodlenému informování odborných lesních hospodářů a k okamžitému zásahu. Například kapacity na lesní práce je dobré si objednávat už nyní.
„Nezastíráme, že zvládnutí problému není jen v lidské moci. Vlastníci lesa však mohou i v případě nepřízně podmínek celý proces zpomalit," připomněl Jaroslav Doubek.
„Vlastníci lesů na Žďársku byli doposud povětšinou vzorní a většinu napadených stromů zpracovali včas. I díky tomu se naší lokalitě kalamita z velké části vyhýbala. O tom, jestli tato snaha nebyla marná, se rozhodne v příštích několika letech," varuje vedoucí odboru životního prostředí.