logo Silvarium tisk

Atlantský deštný les měl kdysi rozlohu 103 milionů hektarů. Rozprostíral se na území Brazílie podél Atlantiku a sahal až na dnešní hranice s Argentinou a Paraguayí, přičemž pokrýval povodí řady významných jihoamerických řek. Bylo to místo oplývající nepředstavitelnou přírodní rozmanitostí. Jeho hory, údolí a stráně vytvářely bezpočet velmi odlišných klimatických systémů, což zajišťovalo rozvoj unikátních živočišných a rostlinných druhů.

Úpadek Atlantského lesa začal před 500 lety, s příchodem prvních portugalských kolonizátorů. Nová civilizace se nepokusila žít s lesem v souladu jako domorodci. Orientace na zisk a růst jí to ani neumožňovala. Potřebovala prostor pro města, dřevo na stavby, pastviny pro dobytek, pole pro pěstování kávy či cukrové třtiny, potřebovala těžit zlato a rudu, aby mohla obchodovat a vytvářet bohatství. A tak lidé ohromný les mýtili a nepotřebné dřevo pálili. Rychlost devastace postupovala a v posledních letech se úroveň odlesňování dostala na míru 0,5 procenta území ročně.

Tak civilizace rostla na nekonečném přírodním bohatství, až ohromný tropický les téměř zničila. Dnes je 90 procent původní plochy Atlantského deštného lesa pryč.

Celý článek najdete v HN.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě