Vládní novela zákona o ochraně přírody a krajiny zpřesňující pravidla péče o všechny národní parky, o jejíž konečné podobě rozhodnou zřejmě poslanci už v červnu, budí některými pozměňovacími návrhy vášně, zejména u ekologických aktivistů.
Představitelé Hnutí Duha si pochvalují především změny, které předložil lidovecký poslanec Jiří Junek. Naopak obrazně řečeno trnem v oku jsou jim racionální změny předložené jihočeským poslancem za ODS Janem Zahradníkem. „Novela ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde dobrým směrem, žádá si ale důležitá doplnění a odstranění některých vážných hrozeb pro cennou krajinu národních parků.
Předkládá je poslanec Junek a jeho návrhy podpořili mimo jiné i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, předseda platformy Vědci pro Šumavu Jakub Hruška i naše hnutí, které se ochraně národních parků dlouhodobě věnuje," uvedl expert na ochranu lesů Hnutí Duha Jaromír Bláha. Ekologové si pochvalují, že návrh obsahuje i pojistku pro ochranu nejcennějších míst národních parků. Uvádí totiž minimální rozlohu přírodní zóny pro každý národní park přímo v textu zákona, aby v budoucnu nemohla vzácná území svůj ochranný režim ztratit. Poslanec chce také zamezit prodeji veřejných pozemků v národních parcích na zastavěných a zastavitelných územích obcí, neboť vládní novela to dovoluje, což prý povede ke spekulacím a umožní to další výstavbu v národních parcích.
„Novela jasně říká, že národní parky jsou tu proto, aby chránily divokou přírodu a nerušený průběh přírodních dějů na jejich převažujícím území. To je určitě dobře. Nerozumím ale, proč neříká dokdy a zároveň umožňuje příštím ministrům, aby místa ponechaná divočině dokonce zmenšovali. Pozměňovací návrh poslance Jiřího Junka tento problém řeší. Národní park by tam prodejem pozemků ztratil hlavní nástroj kontroly další zástavby. Budeme apelovat na poslance, aby pozměňovací návrhy přijali," uvedl Právu Bláha.
Rozhodně se mu naopak nelíbí stanovisko některých jihočeských poslanců, zejména Jana Zahradníka. Ten se obává, že novela omezí lidi, kteří na Šumavě žijí, a obcím zkomplikuje výrazně další rozvoj. Proto zvažuje i její vetování.
„Jsem přesvědčený o tom, že bezzásahový režim na převažujícím území parku je špatný a v pozměňovacím návrhu navrhuji, aby slova, která jej v zákoně nepřímo zavádějí, byla vypuštěna. Zákon nebudu vetovat za předpokladu, že bude dávat široká práva obcím na území parku. O to se snažím ve svém pozměňovacím návrhu, který říká, že na návrhu zón národního parku, klidových území národního parku, stejně jako zásad péče o národní park, tedy v klíčových dokumentech potřebných pro soužití ochrany přírody a lidí, se dohodne správa parku se zástupci obcí, které jsou zastoupené v jeho radě," řekl Právu Zahradník.
Podporu našel i u poslanců ze západních Čech, například Václava Votavy z ČSSD a Vladislava Vilímce z ODS. Výhrady k novele mají ale i někteří komunističtí poslanci včetně místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa.