LITVÍNOV – Boj Lesů ČR s kloubnatkou v Krušných horách už má výsledky. První napadené smrky pichlavé jsou už v horách zlikvidované. Postupně musí lesní správci odstranit napadené smrky na 13 tisících hektarech lesů.
Krušnohorským lesům by měla pomoci státní dotace 4,2 miliardy korun na obnovu napadených a odumřelých smrků. „Smrk pichlavý je hlavním hostitelem této houby. Všechny napadené smrky se musí odstranit a vysadit nový porost," uvedl Pavel Rus. Napadené smrky se v Krušných horách odstraňují také speciální metodou frézování, kdy se strom na místě strojově odfrézuje po celé výšce až k zemi. Tato metoda je mnohem rychlejší, než klasická těžba dřeva. Dřevo napadených smrků není podle odborníků vhodné k dalšímu zpracování. „Daří se nám obnovovat poškozený porost. Je ale problém s přemnoženou vysokou zvěří. Hlavně jelen ničí mladé nově vysazené stromky," posteskl si Pavel Rus.
Kloubnatka je lesním správcům známá už dvě stě let. Smrk pichlavý je sice jejím hlavním hostitelem, objevit se ale může i na smrku ztepilém, který je v Krušných horách hlavní dřevinou. Novou výsadbou se lesáci vrací k původním druhům, které v Krušných horách rostly. „Vysazujeme smrk ztepilý a listnaté stromy, buky, duby, břízu. Věříme, že až z lesů odstraníme smrk pichlavý, vrátí se vše do normálu," říká lesní správce. Kloubnatka by tak z krušnohorských lesů neměla zmizet úplně, neměla by ale také napadat celé porosty.