V souvislosti s chystanou novelou zákona o myslivosti se mezi lidmi diskutuje o zvažovaném právu myslivců zakázat v případě potřeby veřejnosti až pod třicetitisícovou pokutou vstup do konkrétní honitby. A to třeba i na delší dobu. Především houbařům se taková možnost vesměs nelíbí.
Hlinecký amatérský mykolog Jiří Laštůvka tráví mnohdy i delšími pochůzkami po lesích Chrudimska podstatnou část roku. „Nějaký dlouhodobější zákaz považuji za hloupost a vlastně si ani neumím představit, že by ho lidé byli ochotni respektovat. Já bych asi na houby stejně vyrazil," přemítá Jiří Laštůvka. „Možná by záleželo i na tom, o jaké lesy by se jednalo, tedy v jakém by byly vlastnictví. Naší rodině například patří více než hektar lesa v soukromém vlastnictví a já se domnívám, že mi vstup do tohoto porostu nemá nikdo co zakazovat," dodal Jiří Laštůvka.
O znepřístupnění honitby mohou myslivci žádat například v období rozmnožování zvěře, v době její péče o mláďata nebo v období hnízdění ptáků. Přístup lze omezit rovněž v období honů. Například odbor životního prostředí Městského úřadu Chrudim však řeší takových žádostí ve svém správním obvodu jen naprosté minimum. „Zpravidla jde o pouhé čtyři žádosti do roka a pokaždé se to týká jen dvojice nedalekých obor.
Žádost o zákaz vstupu ve volné krajině jsme v minulosti zaznamenali pouze jednu a té jsme nevyhověli. Šlo tehdy o bažantnici ve volné přírodě a zákaz měl platit celoročně, avšak my jsme byli přesvědčeni, že pro takový zákaz není pádný důvod. Stejně bychom případně postupovali i po zmiňované novelizaci," vysvětlil úředník Petr Jelínek.
Žádosti na omezení rušnějšího provozu v lesích se občas neodvíjejí jen na základě požadavku myslivců. Ochránci přírody měli před časem zájem například na úpravě singltrekové trati pro cyklisty na chrudimské Podhůře. Důvodem byl výskyt chráněného čolka.
„To se již vyřešilo. Po dohodě s CHKO Železné hory se podařilo trasu upravit a další rozvoj singltreku nyní připravujeme," doplnil ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka."