Ostrava 25. dubna (ČTK) - Společnost Capital group Service, která v beskydské Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku kvůli sjezdovce nezákonně vykácela 1,5 hektaru lesa, musí do konce roku začít zalesňovat vzniklé holiny. Pokud tak neučiní, dostane další pokutu, a to až ve výši deset milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel ostravské pobočky České inspekce životního prostředí Karel Kozubek. Za samotné vykácení stejná firma loni dostala pravomocnou pokutu 3,2 milionu korun. Dosud ji nezaplatila.
Firma, po jejímž jednateli Radomíru Prusovi policie několik let pátrala kvůli podezření z dotačních podvodů, se bránila tím, že kácela les napadený kůrovcem. "Co se týče toho kácení, je to normální kůrovcová těžba, kterou jsem naopak povinen dělat. Pokud ji nebudeme provádět jako firma, tak dostaneme půl milionu pokuty," řekl Prus ČTK v únoru 2013, těsně před svým útěkem do zahraničí. Bohumínský podnikatel se nakonec sám vrátil do Česka. V březnu už stanul poprvé před soudem.
Inspektoři rozsáhlé a hlavně nezákonné kácení lesa, klučení pařezů a odstraňování půdy v ochranném pásmu CHKO Beskydy odhalili v roce 2012. "Firma má podle zákona povinnost do dvou let od tohoto data začít se zalesňováním holiny. V tomto případě už ale dvakrát požádala o odklad. Oprávněný úřad vždy vyhověl a termín zahájení zalesňovacích prací odložil. Vyprší do konce letošního roku," uvedl Kozubek.
Inspektoři podle něj vzápětí provedou na místě kontrolu. Pokud se ukáže, že zalesňování nezačalo, udělí firmě další pokutu, tentokrát až deset milionů korun. Je ale pravděpodobné, že s ohledem na vážnost případu bude pokuta vyšší než ta za nezákonné vykácení lesa. "V současné době máme informace, že tam žádné zalesňovací práce neprobíhají. S konečným hodnocením ale musíme počkat do konce roku," dodal ředitel.
Nelegální postup společnosti Capital group Service je podle inspekce závažný také tím, že se před ním neuskutečnil proces EIA, tedy posouzení stavby na životní prostředí, nebylo vydáno ani žádné z příslušných povolení orgánu státní správy lesů, Správy CHKO Beskydy a stavebního úřadu. "Část zásahu navíc pachatel realizoval v územním systému ekologické stability - ve funkčním regionálním biokoridoru a v regionálním biocentru Smolkov," dodal ředitel inspekce Erik Geus.
Loni ostravští inspektoři udělili 359 pokut v hodnotě přesahující 17 milionů korun. Ta související se sjezdovkou byla nejvyšší. Pokutu dva miliony korun například dostala Ostravská Invest společnost za nepovolené nakládání s odpady. Na území Frýdku-Místku navezla bez povolení 19.000 tun stavebního odpadu, který pocházel z demolice nedaleké přádelny.
Inspektoři se loni zaměřili také na kontroly meziskladů řepkových olejů. Zasahovali na několika místech Moravskoslezského kraje. Při tom odhalili masivní úniky olejů ze zásobníků. Za to čtyřem firmám udělili pokuty dosahující celkové částky 500.000 korun. V kontrolách pokračují i letos.