logo Silvarium tisk

Slovácko – Až pod vrcholem Velké Javořiny najdete v lesích na Uherskobrodsku vyjeté houbaře. Vjezd do lesa je však zakázaný jak zákonem o lesích, tak i dopravními značkami. Kdo to nerespektuje a zastaví svůj vůz mezi smrky a borovicemi, může si vykoledovat blokovou pokutu až dva tisíce korun. „Na houby jezdím na východní Slovácko. Hlavní tah na Slovensko bývá v sezoně doslova obsypaný auty. Někdy ale potkávám motorizované houbaře i na lesních cestách směrem na Velkou Javořinu," podotkl Marek Smetana z mykologického kroužku v Nivnici. A právě to je podle informací společnosti Lesy ČR největší problém.„V houbařské sezoně část řidičů nerespektuje zákaz vjezdu do lesa, což se pak řeší blokovou pokutou nebo napomenutím lesní stráže. Většinou to souvisí s tím, že zaparkovaná auta blokují lesní cesty a brání tak v odvozu těženého dřeva," přiblížila těžkosti státního podniku Lesy České republiky jeho mluvčí Eva Jouklová. Popsala i to, jak se podobné případy řeší. Pracovníci lesní správy nechávají za stěrači lístek s časem a místem přestupku s tím, že jim hrozí dvousetkorunová pokuta a další postup. „Pokud se nedostaví, záležitost předáváme policii," uvedla Eva Jouklová.
Kvůli slabší houbařské sezoně je letos situace s parkováním lepší na Salaši. Tam v minulosti motorizovaní houbaři zablokovali točnu a tím pádem ztížili nebo zcela znemožnili práci řidičů ČSAD. „Letos to nebyla kalamita jako loni nebo předloni," podotkla předsedkyně mykologického klubu na Salaši Alena Filípková.

Sama ale přiznala, že parkování v okolí je problém, situaci by prý mohlo vyřešit parkoviště, které by mělo „vyrůst" uprostřed obce. „Louka, kde je možné parkovat, se nachází na začátku obce, to je ale do lesa daleko, přes celou vesnici," uvedla Alena Filípková. Řešením by samozřejmě bylo, kdyby lidé využívali více autobusovou a vlakovou dopravu nebo třeba kolo.
„Na Bzenec a Vracovsko lidé jezdí na houby vlakem, tady k tomu není moc příležitost. Jedině snad směrem na Bojkovice. Já ale třeba jezdím na kole. Když si to naplánujete dopředu, můžete jet část cesty autobusem a pak na kole," poradil Marek Smetana s tím, že je to určitě šetrnější k přírodě.
Mykologové sice kritizují špatný rok, ale i přesto už Uherskohradišťská nemocnice musela řešit několik otrav. „Za poslední dva týdny jsme zaznamenali čtrnáct případů intoxikace houbami. Šest lidí bylo ošetřeno ambulantně, osm pacientů hospitalizovali," sdělila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. Dodala, že šlo o takzvanou nepravou otravu způsobenou jedlými houbami, které mohou zapříčinit hlavně zažívací potíže.
„Například po požití pečárky může dojít k poškození zažívacího ústrojí provázeného zvracením, po požití kuřátek hrozí průjem. Houba vláknice zase způsobuje poškození nervového systému. Když člověk sní muchomůrku tygrovanou, do dvou hodin dojde k rozšíření zornic, suchosti sliznice a kůže, zvýšení tepu a krevního tlaku," uvedl primář oddělení interny II MUDr. Václav Stránský. Interní ambulance v Uherskohradišťské nemocnici ročně ošetří kolem padesáti případů otrav houbami.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě