logo Silvarium tisk

K pobytu v přírodě, na chatě či chalupě patří táborák, grilování a opékání buřtů. Měli bychom být ale opatrní. Letošní velmi suché počasí, kdy takřka neprší, dělá z táboráku velmi rizikovou záležitost.
Oheň v přírodě se totiž může velice snadno vymknout kontrole, ohrozit životy a napáchat nevyčíslitelné majetkové či ekologické škody, upozorňuje Hasičský záchranný sbor ČR.

Přidává i několik rad, jak se chovat v přírodě, aby nevznikl požár.

* Při rozdělávání ohně v přírodě je nutné zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 metrů od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a všech věcí, které se mohou vznítit.
* V lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech! Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí) nebo rašelině ani v blízkosti stohů (minimálně 100 metrů), seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí. Pro rozdělávání ohně je naopak ideální hliněný podklad.
* Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod.
* K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako např. benzín, naftu či líh. * Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout.
* Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru. Mějte nachystaný dostatek vody, popř. písek, hlínu, kdyby se oheň vymykal kontrole.
* Opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte – ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou.
Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné.
I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí.
* Pokud se na vás vznítí oděv a není k dispozici dostatek vody k uhašení, neutíkejte – tím jen podpoříte hoření.
Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Válejte se, dokud plameny neuhasnou – válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření.
* Když se popálíte, postižených ploch se nedotýkejte, popálené místo ihned ponořte do čisté, studené a proudící vody a vyhledejte odbornou pomoc.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě