logo Silvarium tisk

Canberra 5. března (ČTK) - Za ničivé požáry, které v druhé polovině roku 2019 a na začátku letošního roku postihly Austrálii, mohou nejméně ze 30 procent klimatické změny. Uvedli to odborníci, kteří se zapojili do studie analytického centra pro výzkum klimatických změn WWA. Varovali rovněž, že požáry podobného rozsahu mohou představovat nezvladatelné nebezpečí v podobě emisí a dalšího nárůstu teplot. O studii dnes informovala nadace Thompson Reuters.

Požáry v Austrálii propukly ve druhé polovině loňského roku, plně pod kontrolu se je podařilo dostat až tento měsíc. Vyžádaly si nejméně 34 lidských životů a usmrtily 1,5 miliardy zvířat. Zasáhly 19 milionů hektarů půdy, vypočítala klimatoložka Sophie Lewisová z Univerzity Nového Jižního Walesu v australském hlavním městě Canberra. To je plocha dvakrát větší než celé Česko. "Lidstvo a příroda musely za požáry zaplatit obrovskou cenu," řekla Lewisová.

Do výzkumu WWA se zapojili vědci z celého světa. Podařilo se jim prokázat například souvislost klimatických změn a vlny veder, která v minulém roce vedla k pokoření teplotních rekordů ve Francii, nebo extrémních srážek během loňské tropické bouře Imelda v Texasu.

U australských lesních požárů je ale těžké stanovit, jak moc se na nich klimatické změny podílely, napsala ve středu BBC. Nejspíše tu působilo více faktorů jako například zvýšená spotřeba vody, která vysušuje krajinu, nebo tvorba tepelných ostrovů ve městech a jejich okolí. Vědci se však shodli na tom, že klimatické změny přispěly k problému minimálně ze 30 procent.

Podle výzkumníků bude při zvýšení globální teploty o dva stupně Celsia v porovnání s rokem 1900 k ničivým požárům v Austrálii docházet až čtyřikrát častěji, než tomu bylo v předprůmyslové době. Průměrné globální teploty přitom už od roku 1900 stouply o jeden stupeň. Dokonce i v případě, že se podaří dodržet pařížskou dohodu o omezení emisí z roku 2015, spějeme ke zvýšení o minimálně další dva stupně, píše Reuters.

"Extrémním podmínkám budeme čelit častěji než v minulosti," řekl klimatolog Maarten van Aalst, který se na výzkumu WWA podílel. Na otázku novinářů, zda by nás měla situace znepokojovat, odpověděl, že určitě ano.

Komentáře  

+6 # cvonza 2020-03-15 12:55
AL Goor a jeho ekologicka mašinérie za přispění rozpoč organizací přetvářeji pravdu a selskej rozum na ekoterorismus . Je to o tom jak oblbnout lidi a vytahat z nich peníze.
-8 # vesničan 2020-03-11 07:18
Já si myslím p. Hroch, že tam ty vedra dorazily ze Šumavy, a že je jen otázka času, kdy tam z té Šumavy dorazí kůrovec.
+11 # Máchal 2020-03-11 09:44
Kůrovce tam tak jako tak odtud donesou vzdušné proudy. Ale ta králíkárna, co jí tam nechali otevřenou Hruška s Kindlmannem, ta je neodpustitelná.

Jinak ale souhlas s panem Hrochem, taky si myslím, že v určitých oblastech Austrálie byla pěkná hicna už před Gretou.
+10 # Starý 2020-03-11 12:41
Vzhledem k tomu, že koronavir se šíří také -původně na 1-2 metry, dnes nově na 4-5 metrů a již je prakticky v celém světě.... co pak kůrovci, pro ně neplatí podobné zákonitosti???
Tak nevím, ale obchod a cestování produktů nám ještě ukáží.
I ta sarančata létají jen pár km a jsou tu občas i z afriky....
-7 # vesničan 2020-03-15 08:07
Tady mám mezeru ve vzdělání, nevím o jaké králíkárně se mluví.
-8 # vesničan 2020-03-15 08:13
Já jsem to nedopsal. Pokud to má být to, že tam nezasahovacími procesy nechali pomnožit kůrovce, tak se můžeme bavit o ekonomických ztrátách, i když si skutečně myslím, že to by naší republiku nemělo, vzhledem k tomu, že to je přírodní park, zachraňovat, ale tak si taky myslím, že za obrovský nárůst populace kůrovce v republice můžou úplně jiné vlivy.
+8 # Hroch 2020-03-08 14:25
Zajímavé.
Podle těchto ,,odborníků" , kteří razí teorii, že globální oteplování způsobuje člověk, požáry v Austrálii ještě před 150 lety nebyly ? nebo byly o 30% menší? A podle čeho to spočítali?
Anebo, když se to zrovna hodí, poručíme větru, dešti, vzdušným i oceánským proudům, Slunci, excentritu dráhy oběhu Země kolem Slunce, vulkánům...atd...?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě