logo Silvarium tisk

Aktuální povodně navzdory moderním protipovodňovým opatřením i výraznému zlepšení predikcí napáchaly v oblasti Jeseníků a přilehlých regionech dle předběžných odhadů větší škody než v červenci 1997. Ač zatím nebyly představeny detailní data a modely průběhu srážek a tvorby povodňových vln, ani jejich srovnání s průběhem těch z července 1997, je namístě otázka, jakou roli sehrál při tvorbě katastrofy stav jesenických lesů, zejména pak jejich retenčně-akumulační schopnost.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+5 # Starý 2024-09-23 13:45
NELZE POSUZOVAT BARBARSKÉ CHOVÁNÍ LČR - coby prodloužené ruky státu, ale ostatně stát na lesy kašle již řadu let !!

Tak se lidičky připravte, že plavat budeme čím dál častěji a přirozeněji, tak-že,

JAK SE DO LESA VOLÁ, TAK SE z lesa OZÝVÁ !!!!

Již naši předci z hluboka a v představivosti věděli a o lesy dbali.

CO SE DĚJE DNES ...nelze kladně komentovat.

Do lesa všichni zdarma ANO, ALE DO "LESA" všichni dávat to už NE...

Ten nepoměr a TZV nůžky, "Kdy do lesa nic a do polí stále více", se čím dál více roztahují.....
+6 # schutzmeister@iex.cz 2024-09-23 11:35
Pí...a od začátku do konce. :lol:

"roce 1997 ještě pokrývaly Jeseníky husté, převážně dospělé a dospívající smrkové porosty, jejichž obnova (těžba a nahrazení výsadbou lesa nového) byla prováděna převážně po dosažení věku 100"

V roce 90 jsem prošel hřeben od Kralického Sněžníku k Pradědu a byla tam jedna velká paseka. Teda krom souší těsně pod hranicí lesa - mám i fotečky. Pán příležitostní redaktor byl asi tenkrát ještě na houbách. Mimo to bolševické statistiky v 80 letech uváděli u SmDZ nejvyšší těžby v ČSSR, daleko nad jižníma čechama. Kalamita, no....Takže kecy vo hustejch Jeseníkách platí leda na Pražíky. :lol:

"Vrcholem barbarského umění je pak přetěžování a prořeďování středně starých smrkových porostů, které kalamitu přežily. Tomu nasvědčují objemy těžeb, které Lesy ČR vykazují v posledních nekalamitních letech."

Poslední nekalamitní léta ? :lol:
Žijete ve Finsku, nebo kde ? Kalamitní léta začali imisema a budou tu tak dlouho, dokud se bude hospodařit s jehličím pasečně. Doba ledová je prostě pryč.

"Zlepšení nepřináší ani výsadby s vyšším podílem listnáčů, jejichž respirační sezóna v září končí a které jako „pumpy“ fungují hůře než celoročně zelené jehličnany"

Koho jste potkali, co vám to nalhali ? Jestli tohle učí na fakultě, tak potěš. Dnes se snad už ví, že kořenový systém stromů pracuje v zimě i při oteplení, dokonce roste a samozřejmě tahne vodu. A listáč, zvláště kruhovitě cévnatý, týhne vodu výrazně líp, jak smrčky. Ukládaj vodu do kmenu jak to jde, sezona nesozana. Nehledě na to, že teď byly stromy v listí - zatímco jehličí téměř uschlý. Což je letos zvláště patrný na dubu - kde druhý červencový růst je teď po zalití v super kondici.

"Tu lesníci stanovují prostřednictvím hodnoty takzvaného zakmenění"

Todle je tradiční úplná zhovadilost, kterou tam asi dostal až bolševik - od průměru kmene či zásoby nelze odvozovat růst, to spolu nesouvisí ani omylem. To jste se jenom bifloval, až se opakovaná lež stala pravdou.
Normálně strom roste úplně jinak. Chodím kolem jasanu, řekněme 100 let - a má zabranou plochu koruny 250 m2, roste jako fík, jak ho chcete napasovat do zakmění ???
A v těch Jeseníkách nahoře, ještě než to uschnulo, to co sadili před 150 lety při prvním zalesnění feudálové a biskupové, taky bylo řídké - taková silný bonzaje to byly, kdo to pamatuje.

"a na straně druhé ve spolupráci s ekologickými progresivisty, manažery Lesů ČR a zástupci oborových sdružení připravují podmínky pro opakování povodňových katastrof."

Jako, že ty zelený paraziti je vlastně SVOL a lesočeši ? :lol: :lol:
+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-09-23 12:09
Jen k tomu sání vody, pro rozšíření vzdělání.

https://academic.oup.com/jxb/article/67/12/3617/2884925

"Nakonec navrhujeme, že kořenová fenologie může mít odlišné fenologické kontroly ve srovnání s nadzemní fenologií, protože rostoucí důkazy naznačují, že nástup a progrese kořenové fenologie nesleduje pouze nadzemní fenologii ( Abramoff a Finzi, 2015 ; Blume-Werry et al. , 2016 )"

Ale je jasný, že kdo to viděl na vlastní čočky, nepotřebuje vědecký kecy. Ale zajímavý to je.
-2 # schutzmeister@iex.cz 2024-09-23 12:17
A to co hraje dubům do karet / a modřínu / a posílá smrk do kytek :

"Hluboký růst kořenů může také umožnit rostlině přístup k hlubokým zásobám vody během nejsuššího období roku ( Fernandez a Caldwell, 1975 ). Podobně mělké kořeny u freatofytických Banksia spp. rostou v pulzu, synchronně s nadzemními tkáněmi, ale hlubší kořeny rostou neustále po celý rok, protože mají přístup ke stálému hlubokému zdroji vody ( Canham et al. , 2012 ). Hluboký růst kořenů může být také načasován tak, aby využíval hluboké zásoby vody během období vodního stresu, čímž se snižuje dopad sezónních such ( Hendrick a Pregitzer, 1996 )."

Tohle by měl při výsadbě každej uvážit.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě