Pomoci přírodě Podyjí od ekologické zátěže. Takový úkol mají před sebou správci národního parku. Zatím se těžká technika činila u Popic, Hnanic a Mašovic. „Několik nákladních aut plných odpadu vykopal bagr na Popických kopečcích u Konic. Odstranili jsme jednu ze starých skládek. Bagr zaměstnalo i podobné místo u Hnanic. Na mašovické střelnici jsme nechali zasypat starou nebezpečnou šachtu, která zde zůstala po armádě," přiblížil mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.
Hluboká šachta s nenápadným otvorem na střelnici u Mašovic se stávala smrtelnou pastí pro zvířata. „Když jsme ji zakryli poklopy, zloději je často ukradli. Bezpečnost šachty bylo obtížné zajistit," sdělil Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí.
Díky bagru zmizely navíc staré skládky z lokality Feuerberg u Konic a Šárova lesíka nedaleko Hnanic.
„Staré jámy po těžbě kamene sloužily našim předkům jako skladiště odpadu. Místa sice postupně zarostla, ale v jejich blízkosti se často objevovaly kusy skla, železa nebo staré cihly. V hromadách odpadu nechybělo ani rozbité nádobí s německými nápisy, které patrně patřilo Němcům žijícím v podyjských vesnicích až do konce války," dodal Stejskal.
O tom, že Šárův lesík se postupem času stal smetištěm, ví starosta Hnanic Martin Dvořák. „Skládka zde vznikala postupně dlouhé roky. Snažili jsme se lesík postupně uklízet, ale pokud se toho chopili správci parku, je to jen dobře. Nyní jsou lidé poměrně disciplinovaní a ukládat odpad, kde se jim zachce, si nedovolí. Jsme přece v ochranném pásmu národního parku," připomněl Dvořák.
Na bývalých skládkách bude místo pro rostliny a živočichy. „Na jaře zde nejspíš vykvetou květy divizen, kručinek nebo hadinců. Nahřátý povrch přiláká hmyz, ještěrky a hmyzožravé ptáky," naznačil Stejskal. Plocha u Hnanic se postupně přemění na sečenou louku s roztroušenými stromy.
Správa národního parku se chystá také odstraňovat nepotřebná oplocení nebo hromady betonových sloupků v blízkosti některých vinohradů.