JESENÍKY Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník v Jeseníkách se letos opět o něco víc přiblížila stavu, který tam byl před vysazením a pozdějším nekontrolovaným růstem kleče. Dělníci v tomto roce odtěžili na 300 tun kleče. Zda se ale dokáže vrátit původní arkto-alpinská vegetace, ukáží až příští roky.
Lesy České republiky odtěžily letos kleče, které odborníci označili za nepůvodní druh, ze zhruba dvouhektarové oblasti biologicky cenného území. „Cílem je pokročit v přirozené obnově původní horské vegetace," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lesy ČR vycházejí při redukci kleče ze studie Mendelovy univerzity v Brně. Odborný tým mimo jiné rozdělil porosty kleče podle míry rizika spojeného s jednorázovým vytěžením do čtyř kategorií. Lesníci káceli na plochách zařazených do kategorie A, představující malé riziko sesuvů. „Z vrcholu Šeráku byla odstraněna kleč na ploše 1,15 hektaru. Na Keprníku jsme odtěžili asi hektar. Kvůli nepřístupnosti pro techniku transportoval odtěženou kleč z Keprníku vrtulník," uvedla Hana Komárková z Lesů ČR.
Jak kácení prospělo původním druhům, se ukáže za pět let
Celkem museli lesníci odvézt z jednoho z nejcennějších míst v Jeseníkách 1 500 metrů krychlových dřevní hmoty o váze necelých 300 tun. Zda se ale v místě obnoví původní vegetace arkto-alpinských trávníků, ukáže až čas, přičemž jde o horizont několika let.
„Za dalších pět let upravené plochy opět prozkoumáme a získaná data využijeme při přípravě dalších projektů," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Lesníci budou rovněž pravidelně monitorovat zhruba šedesát ploch. Jde o plochy dotčené kácením, jejich porovnání se stavem nezalesněných ploch a s plochami souvisle zarostlými klečí.
Kleč původem z Alp vysadili v nejvyšších partiích Jeseníků tamní původní němečtí obyvatelé a lesníci. Důvodem byla ochrana svahů, na kterých hospodařili, před sesuvy a lavinami. Ohroženy byly také lesy. Kleči se v podmínkách Jeseníků dařilo a rychle se rozrůstala.
Jenže před lety odborníci označili nepůvodní kleč v Jeseníkách za škůdce a ničitele vzácné horské vegetace. S kácením se začalo v roce 2004, po delší přestávce bylo obnoveno v roce 2008 a stále pokračuje.
V Jeseníkách dnes borovice kleč roste přibližně na 140 hektarech a pokrývá necelých třináct procent území nad horní hranicí lesa.
Kromě oblasti Šeráku a Keprníku se „čištění" týká například plochy o rozloze zhruba jednoho hektaru v oblasti Petrových kamenů. Celkové odstranění kleče alespoň z vrcholových partií hor ale podle odborníků potrvá ještě nejméně deset let.