logo Silvarium tisk

V rámci příprav XXIV. sněmu Agrární komory ČR a zároveň v návaznosti na mezinárodní komplex veletrhů se 2. dubna v Brně konalo jednání představenstva a dozorčí rady komory. V úvodu jednání podepsal prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman a ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová dohodu o vzájemné spolupráci mezi Agrární komorou České republiky a Státním pozemkovým úřadem. Je zaměřena na podporu činností k ochraně půdy, k řešení pozemkových úprav, vody v krajině, k ekologické stabilitě, ale i ke stabilizaci venkova jako celku.

Dohoda posiluje vzájemné partnerství a zavazuje obě strany k prohloubení a zintenzivnění aktivit při konzultaci záměrů, přípravě legislativy, činnosti pracovních skupin, řešení problémů praxe – zemědělců, lesníků a obcí, i pokračující spolupráce na projektu Generel vodního hospodářství krajiny České republiky.

Podpora musí být rychlá

Miroslav Toman ve svém vystoupení zhodnotil vývoj agrárního sektoru a proběhlá jednání zaměřená na aktuální i koncepční pomoc směrovanou do zemědělství i zpracovatelského průmyslu. Zdůraznil, že pro řešení krize v odvětvích živočišné a speciální výroby je nezbytná okamžitá pomoc, a proto Agrární komora ČR (AK ČR) vítá aktuální spuštění programů, jako je národní welfare pro skot a opatření zaměřená na produkci a systém kvality mléka.
Na druhou stranu problémem, na který komora dlouhodobě poukazuje, je časová prodleva mezi přijetím a schválením záměru a jeho finálním spuštěním do administrace, tedy vlastní realizace pomoci na úrovni jednotlivých provozů praxe. Jak ukazuje zhodnocení dlouhodobých časových řad výroby a dovozů komodit, je situace v sektorech výroby masa, mléka, ale třeba i ovoce a zeleniny tristní.

Dovozy přebytků a podpora exportu

Česká republika nadále výrazně ztrácí soběstačnost a podléhá dovozům přebytků a méně kvalitní produkce za nižší ceny než jsou výrobní. Silné země Evropské unie tak deformují i prostřednictvím vlastněných obchodních řetězců evropský trh. Řada chovatelů i pěstitelů především těchto odvětví tak z důvodu ekonomické neúnosnosti a propadů odbytu i příjmů uvažuje o další redukci chovů a ploch. Další cestou, jak situaci řešit, je důsledná kontrola a ohlašovací povinnost dovozů, podpora exportu a hledání nových teritorií. Agrární komora ČR také navrhuje posílit obálku couplovaných plateb z 13 + 2 % v současné výši 3,5 miliardy korun na úroveň 25 %. Rámec plošné platby na hektar by se tímto opatřením sice snížil asi o 600 korun, ale výrazně by se zvýšil objem financí cíleně směrovaných na výrobně náročnější odvětví, a to na částku 5,7 miliardy korun, respektive po odečtení podpory bílkovinných plodin na 5,2 miliardy korun.

Nesouhlas s přerozdělením kompenzací za sucho

Výrazný nesouhlas vyjádřilo představenstvo nad vládním návrhem kompenzací za sucho roku 2015, především s formou jeho rozdělení mezi malé, střední a velké podniky, tedy do 89, do 500 a nad 500 ha, které je s navrženými koeficienty a případným krácením podniků nad 500 ha výrazně diskriminující. Například proto, že jsou to právě střední a velké podniky, které chovají hospodářská zvířata a zajišťují zaměstnanost sektoru. Záležitost nastavení systému proto bude s ministerstvem zemědělství dále řešena tak, aby poukázaných 600 milionů korun pomohlo podle daných možností všem, kteří byli suchem postiženi. Směrem k členské základně Agrární komory ČR byla připomenuta možnost zapojit se do pravidelného sběru dat přes systém monitoring sucha na stránkách www.intersucho.cz, kde je v současné době 108 subjektů. Sumář informací ze všech regionů je následně analyzován, slouží k aktuálnímu vyhodnocení srážek, vlhkosti a zásob vody v půdním horizontu, ale také k úspěšné predikci vývoje a stavů porostů a následně i úrody či k možnosti zpětného využití, například jako kvalifikovaný a uznatelný posudek k dopadům sucha 2015.

Situace na trhu s komoditami

Garanti odborných a profesních svazů seznámili přítomné se situací na trhu s komoditami a jejich vývojem, který v naprosté většině nedává díky přebytkům a padajícím cenám příliš optimistický výhled. O to významnější je spolupráce s ministerstvem zemědělství na národních systémech pomoci, ochraně tuzemského trhu a propagaci českých potravin pod značkami kvality i původu.
Zásadní výzvou jsou práce na politickém řešení ruského embarga, směřující k obnovení obchodní spolupráce Evropské unie a Ruské federace.

Lesnicko-dřevařský sektor

Velmi problematická situace je také v lesnicko-dřevařském sektoru. Na stále větší ploše lesních porostů se šíří kůrovec a situace přerůstá až v kalamitu, což způsobuje přebytek dřeva se snižující se cenou. Probíhají proto jednání o účinných a mimořádných opatřeních k řešení tohoto stavu a ochrany.

Projednané body v usnesení

Veškeré projednané body, požadavky a závěry směřující k Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu, vládě České republiky a ministrovi zemědělství jsou promítnuty do usnesení XXIV. sněmu Agrární komory ČR, přijatého dne 3. dubna 2016, a jsou publikovány též na této stránce Agrobase.

Personální změny

Představenstvo projednalo změnu člena zastoupení za Kraj Vysočina a novým členem představenstva schválilo na návrh Krajské agrární komory Kraje Vysočina Ing. Josefa Blažka, řádně zvoleného náhradníka.
Dále schválilo členství Agrární komory ČR v organizaci Farm Europe sdružující nevládní organizace zemědělství a jednající v jejich zájmu s Evropskou komisí, Evropským parlamentem a dalšími rozhodujícími institucemi a subjekty. Od tohoto kroku komora očekává zvýšení aktivit směřujících k obhajobě a prosazování národních zájmů tuzemského agropotravinářského sektoru.
Jednohlasně bylo také odsouhlaseno personální obsazení Komoditní rady pro mák a návrh na ocenění zasloužilých osobností Ing. Jiřího Zelenky za obor živočišná výroba, Ing. Zdenka Simka za rostlinnou výrobu a prof. Ing. Jána Jecha, CSc., Dr.h.c., za obor mechanizace zemědělství.
Představenstvo Agrární komory v rámci přípravy XXIV. sněmu přijalo informaci k jeho organizačnímu zabezpečení, schválilo výroční zprávu za rok 2015, finanční závěrku za rok 2015 a zprávu dozorčí rady k průběhu hospodaření a také návrh usnesení.
Další jednání představenstva se uskuteční, tentokrát jako mimořádné a zaměřené na řešení kritické situace v sektoru, dne 28. dubna 2016 v Praze.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě