Kůrovcová kalamita či bezzásahové zóny patří k polemikám o Šumavě. Znají je ale i v Bavorsku. Karl-Friedrich Sinner, 13 let ředitel Národního parku Bavorský les, zřejmě v posledním rozhovoru před nečekaným úmrtím 18. března líčí, jak napětí mezi ochranou unikátního prostoru a požadavky na jeho ekonomické využití vyřešili v Bavorsku.
Vleklý spor o novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je de facto zákonem o Šumavě, se dostal do prodloužení. Prezident Miloš Zeman normu schválenou Poslaneckou sněmovnou a vrácenou Senátem, vetoval. Poslanci však jeho veto v úterý 4. dubna přehlasovali. Podstatou letitých polemik mezi ochránci přírody a například představiteli místních samospráv je, do jaké míry by se měla šumavská příroda vyvíjet nerušeně, bez zásahů člověka, a naopak zda a jak omezí práva obcí na území národního parku.
Na druhé straně hranice, v Národním parku Bavorský les sledují diskusi se zájmem, i proto, že podobné argumenty zaznívaly v minulosti i tam. Dnes veřejnost myšlenku, že se na území národního parku postupně rozšiřuje divočina, která nakonec obsáhne až 75 procent jeho plochy, podporuje. Karl-Friedrich Sinner, který nečekaně zesnul v sobotu 18. března ve věku 69 let a v období 1998 až 2011 stál v čele Národního parku Bavorský les, v rozhovoru mimo jiné říká: