Kvůli kůrovci na Bruntálsku mizí lesy, místy zůstala jen holá krajina. Nová měření zjistí důsledky těžby pro koloběh vody. Odlesnění může být rizikem z důvodu stékající přívalové vody či způsobit výkyvy v tocích.
„Jsme v údolí a lesy nás chránily. Teď cítíme, že víc fouká a je méně vody, z okolních kopců méně stéká," popsala situaci Radka Drgáčová, starostka Petrovic na Bruntálsku.
Okolí obce patří k nejpostiženějším. Lesy jsou pryč, náhradní se sázejí. „Teď jde o to, aby se uchytily. Když bude sucho, uhynou," obává se starostka.
Jaké důsledky má sucho a těžba pro jednotlivá povodí, se nyní chystají přímo v Jeseníkách měřit odborníci. Ještě letos by se nová monitorovací síť měla objevit na Skřítku, na Rejvízu a v povodí Svinného potoka nad Jindřichovem ve Slezsku na Osoblažsku.
„Místa jsme vytipovali v souvislosti s kalamitou kůrovce. Jsou to oblasti, kde se očekává, kde probíhá nebo kde se již částečně uskutečnila regenerace. U Jindřichova došlo kromě těžby i k lesnímu požáru a obnovuje se les, zčásti řízeně, zčásti spontánně. Bude to taková laboratoř, jak se budou jednotlivé procesy měnit,“ uvedl vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky ČHMÚ Jan Unucka.
Celý článek najdete zde.