Nedávné přívalové deště znovu poukázaly na problém s odtokovou vodou na jižní straně Kletě.
Vyšný – Stačí přívalový déšť – a potůček, který za normálních okolností líně protéká vsí, ničí zahrady a působí škody v domech. To je staronový problém, který otevřel při nedávném zasedání českokrumlovské městské rady šéf CHKO Blanský les Jan Flašar. Na programu jednání vydrželo téma přes dvě hodiny.
„Chtěl jsem poukázat na to, že řešení problematiky trvá příliš dlouho.
Správce toku, Lesy ČR, se o Vyšenský potok nestará, vodoteč je zanesená, nefunkční a voda si teče, kudy chce. I při méně vydatném dešti pak zaplavuje zahrady ve střední části Vyšného," říká Jan Flašar.
Tiskové mluvčí Lesů ČR, Evě Jouklové, nepřijde slovo „nestará" spravedlivé.
„Na základě opatření, které jsme v té oblasti plánovali, jsme před měsícem zadali renomované firmě vypracování studie odtokových poměrů. Podle ní pak učiníme konkrétní opatření. Chceme, aby byla tato opatření co nejkomplexnější," uvedla mluvčí.
Novou studii si nechalo vypracovat i město Český Krumlov.
„Chceme mít v ruce návod, jak postupovat dál i s ohledem na níže položená místa," uvedl pro Deník starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.
Jan Flašar ale upozorňuje na skutečnost, že podobné studie již dávno existují, a nic se podle nich nikdy nevybudovalo.
„Konkrétní opatření k řešení problémů, týkající se zaplavování stávajících domů ve Vyšném vodou ze svahů Kletě, řeší hned několik dosud platných studií. První, která řešila revitalizaci Vyšenského potoka je již z roku 1998. Celkovou situaci v povodí potoka, včetně doporučeného pořadí realizace navržených opatření, řeší Studie odtokových poměrů Vyšenského potoka z roku 2004, kterou si zadalo město," říká Jan Flašar.
Podle radnice však starší studie nevystihují současnou situaci – a proto chce město novou.
„Vyvíjí se i přístup státu k této problematice," konstatuje starosta Dalibor Carda. „Někdo pochopil, že nejde jen o rychlý odvod vody, a jsou podporovány různé suché poldry či další prvky a projekty na zachycování vody v krajině," dodává s tím, že právě takové prvky by se patrně daly aplikovat i při řešení oblasti Vyšný.
Ve Vyšném jde tedy hlavně o kombinaci problémů souvisejících se špatným stavem místního vodního toku, zanesením starých schwarzenberských odtokových kanálů v lese na jižní straně Kleti, potažmo zanesenými stokami u cest a málo kapacitními propustky, které nedostačují ani po opravě po nedávných bleskových povodních. Deník bude vývoj sledovat.