Michal Sklenář
Petr Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny vysvětluje, proč Ždánický les zaslouží vyšší stupeň ochrany. A zároveň uklidňuje místní:
Brno, Slavkovsko, Bučovicko/ Rozsáhlé porosty převážně listnatých stromů v jižní části okresu, to je Ždánický les. Už brzy to nebude jen přírodní park, ale podle všeho chráněná krajinná oblast. Co to bude znamenat pro lidi, kteří tam těží dřevo, ropu, sbírají houby a ostružiny, jezdí na kole? Na to odpovídá Petr Slavík z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.
* Agentura ochrany přírody a krajiny navrhuje přírodní park Ždánický les do soustavy evropsky chráněných lokalit Natura 2000. Jaká je šance, že se mezi ně skutečně dostane? Jak bude probíhat postup schvalování?
Agentura ochrany přírody a krajiny věc předjednala s obcemi a ostatními zainteresovanými subjekty, jako jsou Státní lesy, Vojenské lesy a statky a Moravské naftové doly. Návrh na zařazení Ždánického lesa do soustavy evropsky chráněných lokalit Natura 2000 projedná vláda. Na devětadevadesát procent počítám s tím, že ho schválí. Pak jej musí ještě projednat Evropská komise a je nutné stanovit nějaký stupeň ochrany. Vtomto případě se nabízí status chráněné krajinné oblasti.
* V jakém časovém horizontu?
Jeden až dva roky bude trvat, než náš návrh schválí Evropská komise. Samotné vyhlášení chráněné krajinné oblasti neumím časově specifikovat, teoreticky by to mělo být do šesti let od schválení seznamu Evropskou komisí. Takže Chráněná krajinná oblast Ždánický les by měla vzniknout nejpozději do roku 2016. Dojde k rozčlenění chráněné krajinné oblasti na jednotlivé zóny. První bude zahrnovat zvlášť chráněná území: rezervace a přírodní památky. Ve třetí a čtvrté zóně ovšem nedojde k zásadním změnám oproti současnému stavu. Většinu lesních porostů zahrne zřejmě druhá zóna.
* Kvůli čemu vlastně vytvoření chráněné krajinné oblasti navrhujete?
Ve Ždánickém lese jsou mimořádně cenné především dubohabřiny, květnaté bučiny a okrajové části lesa: zpustlé sady a pastviny. V těchto lokalitách se objevují vzácné druhy rostlin včetně orchidejí. Obzvlášť na jižním okraji Ždánického lesa. Pokud jde o druhy, na jejichž ochraně má zájem Evropská unie, je to žába kuňka ohnivá, motýl přástevník kostivalový a květina střevíčník pantoflíček. To neznamená, že se tam nevyskytují jiné druhy chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.
* Někteří starostové či vlastníci pozemků mají strach, že vyhlášení chráněné krajinné oblasti podstatně ovlivní dosavadní hospodaření, schvalování projektů a podobně. Lidé se bojí, že bude třeba zakázané v lese sbírat hříbky...
Panika není na místě. Vyhlášení vyššího stupně ochrany neznamená, že do lesa lidská noha nevkročí. Obavy, že už se tam nebude smět chodit třeba na houby, jsou zcela mylné. Ždánický les je rozsáhlá oblast, není tam taková turistická zátěž na relativně malou rozlohu, jako třeba na Pálavě. Zákazy a omezení tam tedy nebudou nikdy tak přísné a navíc se budou týkat jen malé části území. Pokud jde o zákaz sběru hub, pochybuji, že by byl někde nutný. Pokud jde o projekty, naopak, přítomnost chráněné krajinné oblasti je významnou výhodou při hodnocení žádostí například v Operačním programu Životní prostředí.
* A co těžba dřeva v lese?
Aby se cenné části Ždánického lesa uchovaly, je dokonce nutná nějaká forma hospodaření,včetně těžby dřeva. Ekosystémy tam jsou na uvážlivé formě lidského hospodaření závislé. Samozřejmě se bude projevovat snaha po citlivějším způsobu hospodaření založeném na přirozené obnově, odklon od holosečí.
* A co zmíněné obavy starostů? Ždánickým lesem vedou cyklostezky, obce mají ve svých katastrech své vlastní plány... Panují obavy, že vyhlášení chráněné krajinné oblasti vše zvrátí...
Až nastane vhodná doba, začneme opravdu podrobně jednat s obcemi, vlastníky lesů, lesníky, těžaři. Vše lze bezbolestně vyřešit. Jsem přesvědčený, že vždycky dospějeme ke kompromisu.
Monitoring médií
- pátek 22. listopad 2024
- Hasič u soudu: Cesty v Českém Švýcarsku při požáru v roce 2022 byly neprůjezdné (ČTK)
- Lesy ČR postiženým povodněmi dovezly většinu slíbeného palivového dřeva (ČTK)
- Sdružení připravilo miliony sazenic na zalesnění lesů, poptávka ale chybí (ČTK)
- Drobní vlastníci lesů volají po podpoře (Právo)
- Lidé z lesů na Žďársku nosí stovky tajemných předmětů. A přibývají další (idnes.cz)
- Jak získat palivové dříví pro pro vyplavené domácnosti? (Karviná-Havířov-Frýdek-Místek-Třinecký deník)
- Letošní ročník Dne otevřených dřevostaveb přilákal téměř tisíc návštěvníků (drevostavitel.cz)
- Národní park Bavorský les, navazující na Šumavu, je prestižním světovým parkem (ČTK)
- Stromy, lesy a udržitelné hospodaření ve hře Forestry (gamepress.cz)
- Vracíme vodu lesu: Tři tůně zadržují vodu v lesích na Jindřichohradecku (TZ LČR)
Poslední komentáře
-
Státním Lesům ČR za devět měsíců klesl zisk o 16 % na 3,88 mld. korun, důvodem je nižší zpeněžení dřeva
A už ten českej kůrovec chybí i u sousedů - první velcí nadšenci do ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
" Vzhledem k rozdílnému chování dřevin podle skupin stanovišť v různých ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
Porovnávat taxační tabulkový hausnumera ? :cry: Každej vidí, že má ve 30 ... -
Hospodaření v lesích města Blovice v letech 2023 a 2024 (blovice-mesto.cz)
" Doufejme, že se kůrovcová kalamita už zastaví a mohli bychom začít ... -
Kudy obchází konfliktní dřevo cla a válečné sankce?
Plynu nerozumím. Dřevo máte rovnou od Váni z Rosleskolchozu ... -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
Pro malýho sedláčka by i takováhle brožurka bodla. -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
https://www.wbv-kempten.de/holzmarkt " Ceny kulatiny vzrostly! Ceny ... -
SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně
Někdo začít musí. Jenže zatím si to u nás každej představuje jako ROH ...