logo Silvarium tisk

Provincie Nové Skotsko na východě Kanady se dál potýká se sérií lesních požárů, které vyhnaly z domovů tisíce lidí a spálily území o desítkách kilometrů čtverečních. Regionální vláda označila vývoj za bezprecedentní a podle světových zpravodajských agentur se do boje s plameny zapojuje i armáda a hasiči ze Spojených států. Na východním pobřeží USA kouř zvýšil znečištění ovzduší.

Lesní požáry v Kanadě nejsou ničím výjimečným, málokdy se jich však objeví takové množství tak brzy v roce jako letos, napsala agentura Reuters. V Novém Skotsku se jich podle regionální vlády od začátku rozhořelo 190, zatímco za celý loňský rok jich evidovala 157.

Desítky hasičů se i za pomoci letounů aktuálně snaží zkrotit dvojici požárů, které několik dní hoří severozápadně od provinční metropole Halifaxu. Vyžádaly si evakuaci kolem 20 000 obyvatel a zničily na 200 budov, uvádí místní úřady. Jeden z požárů byl dnes ráno z 50 procent pod kontrolou, činitelé ovšem varovali před nejistým vývojem s ohledem na pokračování suchého a teplého počasí.

Ještě výrazně větší lesní požár zuřil na méně osídleném jihozápadě Nového Skotska u obce Barrington. Zachvátil už skoro 200 kilometrů čtverečních půdy, a je tak podle zpravodajské společnosti CBC největším v dějinách provincie. Celkem tam ve středu evidovali 14 neuhašených požárů, přičemž úřady nehlásily žádné oběti.

„Tyhle požáry jsou bezprecedentní,“ řekl ve středu premiér Nového Skotska Tim Houston. Pomoci s jejich zkrocením má také stovka amerických hasičů, kteří mají dorazit do konce týdne. Federální vláda také oznámila, že vybavení a personál poskytne také kanadská armáda. Vývoj tak kopíruje letošní boj s požáry v západní provincii Alberta.

„Potřebujeme a přijmeme veškerou podporu, která je k dispozici,“ uvedl podle agentury AFP premiér Houston.

Kouř z požárů na východě Kanady tento týden ovlivňoval kvalitu vzduchu i na stovky kilometrů vzdálených místech na východním americkém pobřeží a na americkém středozápadě. Výstrahy kvůli znečištění platily na jihu států Michigan a Wisconsin a také v částech Pensylvánie, New Jersey a New Yorku. Meteorologická služba ve Filadelfii doporučila „citlivým skupinám“, aby se vyhýbaly venkovním aktivitám.

Děním na východě Kanady pokračuje jarní vlna lesních požárů, která v této druhé největší zemi světa začala v dubnu za nadprůměrného tepla a sucha. Zasažené jsou především západní provincie Alberta a Britská Kolumbie, kde dál hoří na desítkách míst. Do boje s plameny byly nasazeny i posily z USA, Austrálie a Nového Zélandu.

CBC uvádí, že změny klimatu zvyšují riziko ničivých lesních požárů, neboť jejich výsledkem je v Kanadě sušší vegetace a narůstající výskyt blesků, které aktuálně způsobují asi polovinu ohňů. Experti uvádí, že aktuální situace zapadá do pozorovaného trendu narůstajícího počtu mimořádně rozsáhlých požárů. Podle kanadských činitelů letos celkový počet požárů příliš nevybočuje z průměru za posledních deset let, ovšem rozsah spálené plochy mají za bezprecedentní, napsala agentura AP. Plameny už letos v Kanadě pohltily zhruba 27 000 kilometrů čtverečních půdy, což odpovídá asi třetině rozlohy ČR.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě