Vozit české stromy do Číny je zločin. Jde při tom o život, varuje expert
Je dřevo ekologická surovina? Jakmile ho začneme převážet z jednoho kontinentu na druhý, z jedné části republiky na druhou, tak ne, říká profesor Petr Horáček.
Dřevo je ekologická surovina. Ale pouze tehdy, pokud ho nevozíme z kontinentu na kontinent, říká vysokoškolský pedagog a pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd profesor Petr Horáček.
Následkem kůrovcové kalamity a zhroucení trhu s dřívím podle něj hrozí i kolaps dřevozpracujícího průmyslu a následné problémy s financováním obnovy českých lesů. „Když nebudeme dřevo zpracovávat, nebudeme mít peníze na to, abychom les udrželi. A když nebudeme mít les, nebudeme mít vodu, nebudeme mít ochlazenou planetu a nebudeme tady my. Teď nejde o nic jiného než o naše přežití," říká v rozhovoru pro Seznam.
Všude slyšíme, ať si kupujeme výrobky ze dřeva, že je to velmi ekologické. Vy ale označujete dřevo za neekologickou surovinu.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Dobrá hláška je, že se čínský trh brzy nasytí - loni dovezli tuším 300mil/m3 kulatiny, z toho letos 20miúm3 kůrovce z celé Evropy. Už to bude brzo.
A kam asi jede řezivo, papír a biodesky z českého dřeva ? Z drtivé míry do východní Asie. A to se hned tak nezmění.
Krom smrku skupují i většinu loupačky, dýhy, pražce, překližky. A to tam dřevem netopí.