{mosimage}Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě o kontrole, která měla prověřit hospodaření státního podniku s majetkem státu a finančními prostředky na Ministerstvu obrany (MO) a ve státním podniku Vojenské lesy a statky ČR (VLS) uvádí některé pochybnosti o správném hospodaření. S tím VLS nesouhlasí a vysvětluje.
NKÚ například konstatoval, že některé obchodní smlouvy na prodej dřeva mohou (?) být ve svém důsledku nevýhodné. „Obchodně závazkové vztahy při prodeji dřeva s většími právy na straně kupujícího jsou nevyvážené a způsob přejímky zboží neodpovídá rovnovážnému postavení obou smluvních stran. Posouzení zboží při přejímce bylo v případě některých uzavřených smluv z hlediska kvality i množství ponecháno pouze na kupujícím,“ uvedl prezident NKÚ Ing. František Dohnal.
U zmíněných smluv je vytýkáno přejímání dříví kupujícím a jeho závaznost pro fakturaci. VLS stejně jako všichni ostatní dodavatelé akceptují elektronické přejímky odběratele, který je technicky lépe vybavený pro objektivnější změření objemu dříví. U tohoto typu obchodních smluv je vyváženost zajištěna institutem tzv. nezávislé přejímky, kterou provádí třetí osoba na základě mandátu odběratele i dodavatele, což je zárukou maximální možné objektivity v rámci daných technických možností přejímky. Konstatujeme, že se jedná o běžnou praxi, nejen v České republice, u všech komerčních i státních subjektů, “ uvádí Ing. Jaroslav Melichar, výrobně-technický náměstek VLS.
Podle Dohnala bylo v oblasti smluvních vztahů zjištěno, že z některých předložených vnitropodnikových faktur nebylo vždy zřejmé, jaké konkrétní práce a v jakém rozsahu byly prováděny. „V případě vnitropodnikových faktur nebyly takto doloženy subdodavatelské práce za necelých pět milionů korun,“ uvedl. „Vnitropodniková fakturace nemá naprosto žádný vliv na skutečnou výši nákladů či výnosů podniku a tím ani na daně či jakékoli jiné položky, které podnik uvádí v rozvaze či výkazu zisku a ztráty. Jedná se o čistě vnitropodnikové kalkulační vztahy organizačních jednotek podniku a způsob doložení takových operací je věcí podniku,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Mocek, ekonomický náměstek VLS.
Zpráva NKÚ dále uvádí, že VLS schvaloval jízdy soukromými vozidly do místa pravidelného pracoviště jako pracovní cesty a účtoval o nich jako o náhradách za dopravu na pracoviště vlastními motorovými vozidly. To však vyplývá z charakteru práce v lesnickém podniku.
„Pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. U zaměstnanců, u nichž častá změna pracoviště vyplývá ze zvláštní povahy povolání, je možno jako pravidelné pracoviště dohodnout místo pobytu, tedy bydliště. Zaměstnanec dochází a nebo dojíždí z dohodnutého pracoviště, tedy svého bydliště, k výkonu práce podle určení práce. Uvedený postup je plně v souladu s platnými předpisy,“ dodává k tomu Ing. Zdeněk Mocek.
Kontrolovaným obdobím roky 2004 a 2005. Kontrolní akce byla zařazena do plánu běžné kontrolní činnosti NKÚ na rok 2006.
Tisková zpráva VLS, s. p.