logo Silvarium tisk
IVAN PAVELEK

Teprve ve čtvrtek 17. června měli fulnečtí zastupitelé a veřejnost možnost seznámit se s tím, jaké škody napáchala v lesních porostech Fulneku květnová vichřice.

 

Fulnek - Vichřice, která se okresem přehnala z neděle na pondělí 24. května, trhala dráty elektrického vedení, lámala větve stromů i celé stromy. „Když jsme projížděli lesy, viděli jsme tu hrůzu. Nevyhnulo se to ani nám,” nastínil na čtvrtečním zasedání fulneckého zastupitelstva starosta Fulneku Jiří Dener.

Poté už se ujal slova Jan Pjentak, vedoucí Městských lesů Fulnek, ve kterých podle něj větrná smršť napáchala škody na objemu dřeva kolem 2700 kubíků. „Nejvíce byl postižen katastr Kaménky, kde máme největší komplex lesa,” uvedl na začátek Pjentak a na obrazovém záznamu ukázal místo připomínající mapu Itálie. Tato, jak říkáme, italská bota má sto sedmdesát sedm hektarů. Tam bylo na jednom místě spadlých asi osm set kubíků dřeva. V dalších dvou porostech bylo spadlých asi po dvou stech padesáti kubících,” upřesnil Pjentak.

Povolali technologie, které při odstraňování škod postupují podle Pjentaka velmi rychle. Jejich výkon je asi 120 kubíků těžby za směnu. „Vše nám ale komplikovalo deštivé počasí. Nechtěli jsme rozbíjet těžkou technikou lesní komunikace a lesní přibližovací linky, tak jsme začali vyvážet teprve před deseti dny. Od pondělka tohoto týdne jedeme naplno,” pokračoval vedoucí městských lesů.

Jako další postiženou lokalitu Pjentak uvedl Děrné. „Tam je to ještě více komplikované, a to z hlediska lesnických práv,” poznamenal a na mapě ukázal údolnicovou cestu z Bravinného do Jílovce. „Máme tady asi sto třicet tři hektarů s tím, že to jsou parcely protínající soukromé vlastníky. Jsou to takové klasické selské lesy, které byly po revoluci vráceny do soukromých rukou. Největším vlastníkem je pan Blaheta, jenž vlastní les, který vidíte na družicovém snímku. Tento les teď už prakticky neexistuje. Vítr postupoval údolím od Bravinného přes Bílovec do Děrného. Takže všechno, co tady stálo, včetně barevného dříví - modřínu, borovice, a dokonce i listnatého dříví, jako je buk či lípa, je pryč. Celkově asi tři tisíce kubíků, přičemž my tam máme asi tisícovku,” upozornil Pjentak a dodal, že na dalších katastrech už škody nebyly tak výrazné.

Vichřice si nevybírala a kosila vše, co jí stálo v cestě, bez ohledu na druh či stáří stromů. „Je to ve všech věkových strukturách, třicetileté i padesátileté porosty. Jeden porost máme v podstatě naholo,” přiblížil zkázu Pjentak.

Městské lesy doposud celkovou škodu nevyčíslily, ale bude zřejmě vysoká. „Zemědělský intervenční fond poskytuje dotace na odstranění polomových škod, na obnovu, zalesnění a oplocení. Takže po vyčíslení škod se nám snad podaří sehnat kompenzaci,” uzavřel Pjentak.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě