Písemnou omluvu za tvrzení, že díky devastaci Šumavy plynou evropské granty do kapes některých přírodovědců, požadují na budějovické lékařce Jitce Markové profesoři Pavel Kindlmann a Helena Šantrůčková z Jihočeské univerzity. Žalobou na ochranu osobnosti se už podruhé zabýval soud.
Jitka Marková, která vystupuje za občanské sdružení Zachraňme Šumavu, zveřejnila tyto názory na svém blogu na serveru idnes.cz.
Poté, co českobudějovický okresní soud žalobu vědců zrušil a omluvu nepřiznal, začal řešit kauzu odvolací krajský soud.
„Paní Marková zveřejnila lži. Je na ní, aby se za ně omluvila a uhradila nám náklady na advokáty," uvedl Pavel Kindlmann.
Článek se přitom stal součástí diskuze kolem plánu péče Národního parku Šumava a přípravy nového zákona o parku.
Kindlmann tvrdí, že text zašel za hranu svobody slova, když v něm autorka jmenovala jeho spolu s dalšími dvěma kolegy jako příklad zneužívání stavu Šumavy k financování pochybných projektů a výzkumů například kolem kůrovce nebo bezzásahových zón. Podle Jitky Markové šlo jen o to vyprovokovat diskuzi
Celé části názoru na blogu poté podle žalujících účelově použili ve svých článcích senátoři Tomáš Jirsa a Jan Veleba ( o žalobě na Velebu čtěte zde ).
Podle Jitky Markové šlo jen o to vyprovokovat diskuzi a kritiku mířila v obecné rovině na přírodovědce, kteří odmítají alternativy. „Po podání žaloby článek z webu zmizel, nevím, kdo ho vymazal," sdělila Marková, která se jako milovnice Šumavy léta zabývá problémy kolem její ochrany.
Rozsudek má padnout příští týden. Soud první instance uznal, že žalovaná svá tvrzení neprokázala a tedy jsou nepravdivá, na druhou stranu šlo podle něj jen o prosté hodnocení bez zásahu do osobnostních práv vědců.
„Cítím se osobně i profesně poškozený, moji studenti se ptají, kde mám ty granty," uvedl Kindlmann, který vede podobný soudní spor také se senátorem Tomášem Jirsou.