logo Silvarium tisk

Vědci našli v Podyjí nenápadnou rostlinu sítinu tmavou, která přitom byla na území Národního parku Podyjí a rakouského Thayatal považována za vyhynulou. Od posledního záznamu o ní letos uplynulo 100 let. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Renata Hurníková z Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Sítina tmavá je zařazena v Červeném seznamu podle národních kategorií ohrožení ke kriticky ohroženým druhům. V České republice i v Dolních Rakousích je zákonem zvláště chráněným druhem, v Rakousku je vedena dokonce mezi druhy ohroženými vyhynutím. Z Čech rostlina vymizela, na Moravě roste jen v několika lokalitách.

V Podyjí ji botanici našli na odlehlé a v lese skryté lokalitě U Rumcajse. Podle odborníků je důležitou podmínkou pro klíčení sítiny tmavé narušení bahnitého povrchu. "Na lokalitě U Rumcajse bývá povrch neperiodicky obnažován stádem prasete divokého, které obvykle způsobuje nežádoucí disturbance (narušení, pozn. red.) svým rytím. V tomto případě je však disturbance vítaná," popsal Radomír Řepka z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, který byl u nálezu. Stejně jako botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Klíčení podle odborníků dále napomohlo zaplavení substrátu v první polovině vegetačního období vodou. To se událo v červnu. V letním období pak voda postupně zmizela a zůstala po ní obnažená místa bez vegetace. A právě na narušených a mokrých místech citlivou a náročnou sítinu vědci našli. „Semena zde byla nepochybně uložena v půdě, v tzv. půdní semenné bance, desítky let a čekala na svou příležitost, která v letošním roce konečně přišla,“ řekl Němec.

NP Podyjí vznikl v roce 1991 na území někdejší chráněné krajinné oblasti, na Moravě je jediný. Na rakouské straně vznikl národní park až v roce 2000. Jde o unikátní přírodu zachovalého říčního kaňonu bez lidského osídlení s teplomilnými lesy a květenou.

ČTK

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2023-10-04 11:33
Taky jí ty divočáci klidně mohli vyrejt.
Semena za určitých podmínek vydrží daleko dýl, jak si lidi myslí.

https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/plevele/regulace-zasoby-semen-plevelu-v-ornici

" Největší argument, že půdní zásoba životných semen plevelů je „věčná“, byl podpořen zvláště těmito dvěma údaji.
1. Tzv. norimberský ječmenem - Obilky jarního ječmene vyklíčily po 124 letech uložení v základech norimberského divadla (Aufhammer - 1957) a tato odrůda je dosud i u nás udržována v semenných bankách."

Kdybych podobné neviděl sám na vlastní čočky, asi bych tomu taky nevěřil.

A několikrát.
Před pár lety vytěžili BO 150 letý porost založený na obecní pastvině - a celá paseka byl jeden žlutej náprstník. Nikdy před tím tam nebyl a už zase není.
U svýho 500 let starýho baráku jsem kopal izolaci a nechal hromadu hlušiny pár let ležet. Vyrazili tam maliny - je to uprostřed vsi, nikde poblíž žádný nejsou, tam, co jsem kopal, byla původně kamenná dlažba. Klidně mohli vyklíčit prvně po 30letý válce - to byl barák asi vyhořelej.
A do třetice náprstník vlnatej - na Kirelem skosený malý pasečce - jedle 200 let, původně úhor - jen pár kytek, udržel se asi 10 let a šmidra - nikde okolo není a nebyl.
Jsou to místa kam dlouhodobě docházím, nepřehlíd bych to.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě