logo Silvarium tisk

Žďár nad Sázavou 15. ledna (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy stoupá těžba kvůli kůrovci hlavně v okrajových lesích. V centrální části je situace ještě relativně dobrá, sdělil dnes ČTK ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč. Na Vysočině podle něj patří toto území zatím k nejméně zasaženým kůrovcovou kalamitou. Prognóza pro letošek ale není příznivá, rozhodující bude počasí v jarních a letních měsících, uvedl.

"Doufáme ve srážkově a teplotně příznivější rok, který by mohl postup kůrovce alespoň zpomalit. Pravděpodobnější se však zatím bohužel jeví další postup kůrovce i do vyšších poloh," řekl Hlaváč.

Žďárské vrchy s rozlohou 709 kilometrů čtverečních patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Lesy pokrývají přibližně polovinu jejich území. Rozsáhlá těžba dřeva zatím nejvíc postihla jihozápadní část CHKO.

Těžba ruší ptáky. Nejviditelnější jsou podle Hlaváče dopady kůrovcové kalamity u orlů mořských, kteří kvůli rušení opustili tradiční hnízdiště. "Jedinou možností jejich ochrany je včasné nalezení hnízda a projednání pozastavení těžeb v širším okolí po celou dobu hnízdění," uvedl Hlaváč. Zvýšený ruch v lesích vadí i jiným dravcům nebo čápům černým. U dalších druhů živočichů nebo rostlin podle něj situace tak dramatická není.

"V kulturních smrčinách, které tvoří drtivou většinu porostů v CHKO Žďárské vrchy, se mnoho chráněných či ohrožených druhů nevyskytuje," řekl Hlaváč. Jako závažnější problém vnímá riziko ztráty lesního prostředí jako takového. Zásadním krokem je podle něj zakládání nových porostů. "Kůrovcová kalamita je v tomto směru i velkou výzvou a šancí k tomu, abychom další generaci lesů založili tak, aby byla dlouhodobě stabilní a dokázala odolávat měnícím se podmínkám," uvedl ředitel Správy CHKO.

O aktuálních tématech v ochraně přírody, včetně dopadů kůrovcové kalamity, informuje Správa CHKO Žďárské vrchy na setkáních s veřejností. Vloni se jich uskutečnilo 16 a stejný počet má správa v plánu pro letošek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě