logo Silvarium tisk
ALEŠ BERNÝ

Praha - Projít se o víkendu některým z pražských lesů je pro řadu obyvatel metropole jedna z mála možností, jak se dostat do přírody.

V současné době lesy zabírají asi deset procent rozlohy Prahy, to je zhruba čtyři a půl tisíce hektarů.

 Ale do roku 2019 by se měly rozrůst až na třináct procent rozlohy, zvětší se tedy o přibližně tisíc pět set hektarů. To je pro představu dva tisíce tři sta čtyřicet čtyři fotbalových hřišť.

„Plánujeme rozšíření lesů tak, že bychom se mohli dostat až na oněch třináct procent rozlohy. Tím pak samozřejmě vysazování lesů neskončí,” potvrdil ředitel magistrátního odboru ochrany životního prostředí Jan Winkler.

 Nové lesy by se pak měly vysazovat zejména na okraji metropole, v jejím centru ani širším centru na ně totiž není příliš místa.

„Můžeme zatím sázet jen na nezastavěných pozemcích na okraji, uvnitř města parcely nejsou,” řekl ředitel Lesů hlavního města Václav Kroutil.

Stromy budou místo polí

Zmizet by pak měly mezi stromy v okrajových částech Prahy zejména nevyužitá pole. Právě na nich by mělo přibýt ze všech lokalit nových lesů nejvíce.

 „Jedním z důvodů je, že pro majitele a hlavní město není atraktivní obdělávat pole a pěstovat na nich nějaké plodiny,” sdělil Winkler.

Druhý důvodem, proč chce město pole změnit na les, je, že jsou velkým zdrojem prachu. Právě ten trápí pražské ovzduší nejvíce.

 „Do Prahy proudí nejčastěji západní vítr, který z polí bere s sebou prach do pražské kotliny. Jenže v ní se víří ještě prach, který je v centru. Znečištění ovzduší se tím tak vlastně násobí,” popsal Winkler.

Nejvíce prachu z polí tak do Prahy přilétává právě ze západního okraje, například ze Zličína.

 Významné změny čeká rovněž severní a severovýchodní okraj Prahy. Tato místa patří mezi ta, kde je zeleně v současné době nejméně. Například v Letňanech už proto začal velký les vznikat.

„Třeba na Zličíně je pole navíc ještě výš než centrum, prach odtud tak do středu města letí přímo,” doplnil Jan Winkler.

 Vysázet na polích nové lesy ale není zase tak jednoduché.

 „Pole totiž bývají z dob komunismu, kdy se na nich ještě hospodařilo, poměrně výrazně vyhnojena. Zejména obsahují vysoké množství dusíku,” vysvětli ředitel pražských lesů Václav Kroutil.

Lesníci proto musí pečlivě vybírat, jaké stromy na pole vysadí. Navíc je často musí na některých místech „proložit” rostlinami, které dusík z půdy vytáhnou.

 „Les dusík nepotřebuje, stromy pak mají řídké dřevo a lesy jsou nestabilní. Proto vysazujeme doprovodné rostliny, například trávy,” řekl Kroutil.

Sázet se budou hlavně listnáče Nové lesy budou převážně listnaté. Naopak třeba smrk se v pražských lesích nesází téměř vůbec.

„Listnaté lesy jsou v Praze vlastně dány historicky, byly tu vždy a patří sem. Proto jehličnany vysazujeme mnohem méně, maximálně jedli nebo douglasku,” uvedl Václav Kroutil.

Další potíž, která by mohla výsadbu nových lesů komplikovat, jsou pak soukromí majitelé polí.

 Například jenom v rámci takzvaného zeleného pásu, který má kolem Prahy vzniknout, patří soukromníkům až osmnáct milionů metrů čtverečných půdy.

„Otázka je, jak budou majitelé polí do budoucna reagovat, jestli přistoupí na směnu či odprodej pozemků městu,” řekl Winkler.


***

Lesy v číslech (v roce 2008)

 Rozloha 4 850 ha
 Vysázeno 125 tis. m2
 Nových sazenic 113 tis.
 Nové louky 3 600 m2
 Obnovené porosty 79 300 m2

Největší lesy

 Klánovický les 1 000 ha
 Kunraticko-Michelský les 300 ha
 Divoká Šárka - Nebušice 360 ha
 Modřanská rokle 290 ha
 Chuchelský háj 134 ha
 Xaverovský háj 104 ha
 Ďáblický háj 57 ha
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě