logo Silvarium tisk
ZUZANA ČERNÁ

Dovezené stromky rychle opadávají a žloutnou, tuzemské naopak vydrží

Region - Až o několik stovek korun se mohou lišit ceny vánočních stromků v regionu. Různá je také jejich kvalita.

Zatímco v Hodoníně seženou zájemci borovici lesní za tři sta padesát korun a víc, ve Strážnici nebo Ratíškovicích vyjde stromek o sto korun levněji. Podobně je na tom smrk, u kterého je rozdíl ve městě a menší obci také kolem sto koruny. Největší rozdíly jsou však u jedle.

V Hodoníně vyjde dovezená jedle nordmann na sedm set až osm set korun, ale jen několik kilometrů za městem je cena sice tuzemské jedle, přesto o tři stokoruny nižší. Není proto divu, že si lidé z velkých měst raději zajedou jinam, aby ušetřili.

„Jezdí k nám lidé z Kyjova, Uherského Hradiště, Hodonína, ale i okolních obcí a říkají, že jsou u nás stromky levnější,” potvrdil Tomáš Uhman ze Strážnice, jehož rodina prodává stromky už několik let.

Podobnou zkušenost má Tomáš Motloch z Ratíškovic. Ještě před několika lety si u něj kupovali stromky především Ratíškovičtí, poslední dobou k němu ale jezdí stále víc lidí z Hodonína nebo Kyjova. „Hodonínští k nám jezdí hlavně na jedle, ty jsme letos vyprodali během dvou dní,” řekl Motloch.

Změnu zájemců sleduje i prodejce z Veselí nad Moravou Lukáš Rybecký, ke kterému jezdí na vánoční stromky čím dál víc lidí ze Slovenska. „Slováci nám hodně říkají, že jsme levnější, že se jim vyplatí zajet si pro stromek k nám,” upozornil Rybecký.

Většina prodejců se přitom shoduje, že velký zájem o stromky dovezené ze severských zemí, který před časem nastal, je na pomalém ústupu. Lidé totiž zjistili, že dovezené stromky nejsou příliš kvalitní „Nevoní a rychle opadají,” tvrdí Motloch. Důvod je jasný. Zatímco tuzemské stromky se k prodejcům dostávají ze soukromých českých a moravských výsadeb a řežou se na poslední chvíli, dovezené stromky jsou uřezané už několik měsíců dopředu.

„Stromky jsou vyřezané třeba už v červenci nebo v srpnu a pak se dají do mrazáku. Vytáhnou se zase před přepravou,” shodují se prodejci. Navíc stromky dovezené ze zahraničí spadají do druhých a třetích, tedy horších kategorií. „V minulosti jsme nakupovali stromky z Rakouska. Rakušáci si ale začali nechávat lepší stromky pro sebe a co určili na vývoz, tak byly horší kusy. Takže my už bráváme jenom od nás, a je to rozumnější,” míní Rybecký.

Nehledě na to, že pokud lidé koupí stromky z tuzemska, podporují tím český trh. „Když budou lidé co nejvíc podporovat náš trh, pěstitelé budou víc sadit a trh bude poměrně soběstačný,” zdůrazňuje Motloch.

Životnost stromku záleží také na podmínkách skladování. Když si lidé stromek domů přinesou, měli by u něj, stejně jako u kytky, obnovit řez a dát ho do nádoby s vodou. Klid má letos policie, která zatím nemusela řešit žádné krádeže stromků.

Podle revírníka Bohumila Pipala se zloději na stromky zaměřili ve velkém naposledy před pěti lety, přesto revírníci les o víkendech a po pracovní době preventivně hlídají.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě