logo Silvarium tisk

 Správce rozsáhlého zámeckého parku v Heřmanově Městci na Chrudimsku nechal z bezpečnostních důvodů v dubnu pokácet čtyři desítky stromů. Hlavně jasany postihla nekróza, kvůli které usychají. Kácení je součástí obnovy parku, která potrvá několik let. ČTK to řekla správkyně parku Jana Škrhová. Park přiléhá k Domovu pro seniory Heřmanův Městec, jehož zřizovatelem je město Praha.

„Je zpracovaný projekt na obnovu biodiverzity, vybraly se nejnebezpečnější stromy, které byly nad cestami a podél zdí, s parkem sousedí domy. Nechalo se tam také pět torz kmenů pro brouka páchníka, který je chráněný," řekla Škrhová.

Přírodně krajinářský park má rozlohu téměř 43 hektarů. V 18. století ho založil hrabě Jan Václav Špork. Kvůli páchníkovi hnědému a dalším živočichům je park evropsky významnou lokalitou a zároveň je to kulturní a přírodní památka. Nachází se tam také památný strom, dub letní. Park byl podle správkyně založený dobře, v současnosti trpí i kvůli oteplování.

„Předci to vymysleli dobře. Bohužel změnami klimatu, suchem a škůdci, kteří v té době nebyli, park strádá. Je tu spoustu jasanů, mají nekrózu, houbovité onemocnění, a tak prosychají," uvedla správkyně parku. Jasanů se podle ní nyní kácelo nejvíc.

V minulosti park neměl potřebnou péči, je tak zanesený náletovými dřevinami a je tam množství starých a nebezpečných stromů, které by mohly spadnout. Stromů je podle Škrhové v parku moc. Jedna část na jihovýchodě parku je zhruba rok zavřená, obehnaná páskou a lidé tam nesmí vstupovat.

„Je to park, nemůžeme to chápat jako les, některé skupiny stromů byly navržené jako rozvolněné. Vlivem let a tím, že se o park hodně dlouho nepečovalo, vrůstaly tam nálety a hrozně se to zahustilo. V zavřené části jsou duby a borovice, ty měla šlechta na topení. Borovice tam zůstaly a postupně padají," podotkla Šrkhová.

Na obnovu parku jsou potřeba značné peníze a také povolení, protože se jedná o chráněné místo. Revitalizace se bude provádět postupně, uvedla správkyně. „Budeme dělat běžnou údržbu, vysekávat nálety, aby se porosty nezahušťovaly. Bezpečnostní ořezy se dělají za vegetace, aby bylo vidět suché větve. Na podzim budeme pokračovat v kácení nebezpečných stromů a také ve výsadbě," řekla Škrhová.

Nově sázené stromy jsou domácí druhy, které v parku už rostou. „Dosadba se nedělá kus za kus, protože stromů je v parku moc. Budou se sázet lípy, javory, habry, duby, buky. Cílem je udělat park bezpečný," dodala správkyně.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě