Pardubice 14. listopadu (ČTK) - V Pardubickém kraji se v roce 2018 výrazně zvýšila takzvaná nahodilá těžba dřeva vyvolaná suchem a napadením stromů hmyzem. Dosáhla 801.000 krychlových metrů, což je asi trojnásobek ve srovnání s rokem 2017 a 80 procent celkové těžby, zjistila ČTK z informací krajské správy Českého statistického úřadu v Pardubicích. V celé České republice vzrostla nahodilá těžba dvojnásobně.
V regionu převládala nahodilá těžba kvůli klimatickým vlivům, na něž připadá 46 procent. Na republikové úrovni to byly kalamity způsobené hmyzem, představovaly 57 procent nahodilé těžby.
Jehličnaté dřeviny se na těžbě v kraji podílely 92 procenty. Těžba listnatých dřevin představovala zbývajících osm procent.
V roce 2018 se lesy v Pardubickém kraji rozprostíraly na výměře 131.000 hektarů. Tvořily 29 procent z celkové rozlohy regionu a pět procent z rozlohy lesních pozemků v zemi. Nejvyšší zastoupení v kraji měl les hospodářský, tvořil 87 procent ploch. Do kategorie lesů zvláštního určení, u nichž převažuje poslání zlepšovat a chránit životní prostředí, patřilo 12 procent a nejnižší zastoupení měl les ochranný s funkcí ochrany exponovaných přírodních lokalit, na nějž připadalo 0,4 procenta.
Jehličnany tvořily čtyři pětiny porostu na lesních pozemcích kraje. Jehličnaté i listnaté lesy v kraji jsou mladší, než je průměrné stáří lesů v České republice.
Na nově vysazovaných porostech převládaly jehličnany, zvláště smrky, v Pardubickém kraji byly vysazeny téměř na 500 hektarech, což představuje 62,5 procenta z celkové zalesněné výměry v roce 2018. Listnaté dřeviny s převahou dubu byly v regionu vloni použity k zalesnění bezmála 300 hektarů.