logo Silvarium tisk

Titulní strana
JANA MUDROVÁ

Správa KRNAP chystá projekt pod názvem Mapování a likvidace invazivních druhů, zaměřený na velkou část hor

Krkonoše/ O tom, že boj se šťovíkem alpským může být úspěšný, se ve středu přesvědčili účastníci akce, kterou pořádala Správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí.
Odborníci ukázali úspěšnou likvidaci šťovíku pod Voseckou boudou a naopak louky na Horních Domcích, kde se stále drží životaschopná populace tohoto druhu. „Invazivní druhy rostlin představují pro českou přírodu značné riziko,” uvedl při terénní pochůzce po postižených lokalitách náměstek ministra životního prostředí František Pelc. „Vítám proto aktivity správců, kteří se problému věnují z hlediska vědeckého výzkumu i monitoringu a provádějí i přímou likvidaci,” dodal Pelc.

Invazivní druhy jsou časovanou bombou

Ochranáři skutečně již řadu let cíleně omezují šíření a postupně ničí invazivní a geograficky nepůvodní druhy rostlin. Stejně problematické, jako šťovík alpský, jsou křídlatky, netýkavka žláznatá, bolševník velkolepý, lupina mnoholistá či kolotočník ozdobný.
„Invazivní druhy rostlin jsou časovanou bombou, která by bez naší intenzivní péče tikala stále hlasitěji,” poznamenal ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Likvidaci rostlin se věnujeme řadu let, protože ohrožují původní druhy rostlin, živočichů i jejich společenstva. Lokalita pod Voseckou boudou je důkazem, že cílená a opakovaná likvidace je efektivní. Po zásazích v letech 1995 až 2000 se podařilo navrátit území charakter horské louky,” dodal Hřebačka. Nejhojněji se šťovík vyskytuje v okolí horských bud. Jeho domovem jsou zamokřené pozemky s vysokým obsahem dusíkatých látek. Efektivní likvidace spočívá v kombinování chemických a mechanických způsobů.

Kosením se zabrání vysemenění. Vitální však zůstává kořenový systém. „Dosud nejúčinnějším prostředkem v boji se šťovíkem se jeví herbicid Roundup. Účinkuje na zasaženou listovou plochu, účinná látka doputuje ke kořenům a tam dochází k likvidaci rostliny. Herbicid se při dopadu na půdní povrch inaktivuje, takže je šetrný k životnímu prostředí,” upozornil odborný pracovník Správy parku Radek Drahný. Připravovaný projekt Mapování a likvidace invazivních druhů se dotýká zejména ochranného pásma, III. zóny a v menší míře též II. zóny národního parku. O tom, zda bude podpořen dotací z fondů EU, se rozhodne do konce tohoto roku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě