logo Silvarium tisk

Hned dvě ze tří nejvyšších pokut udělených v loňském roce Českou inspekcí životního prostředí padly v Moravskoslezském kraji.
„Druhou nejvyšší pokutu za celou republiku a nejvyšší pokutu v Moravskoslezském kraji – 3,2 milionu korun – dostala vloni společnost Capital Group Service za protiprávní těžbu v katastru obce Dolní Lomná," řekl Karel Kozubek, ředitel okresního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. „Firma vymýtila a vyfrézovala pařezy, aby mohla postavit, bez jakýchkoliv povolení, sjezdovku. Pokuta je pravomocná, vymáhá ji celní úřad, podle našich informací podala společnost proti rozhodnutí žalobu."
Celní úřad vymáhá ze zákona pokuty za Českou inspekci životního prostředí, která nemá k podobným krokům pravomoci.
„S rozhodnutím nesouhlasíme, bráníme se proti němu u soudu, ten definitivně vyřeší, na čí straně je právo," komentoval už dříve rozhodnutí inspekce jednatel a spolumajitel společnosti Capital Group Service Radomír Prus. Redakce MF DNES se jej snažila kontaktovat i kvůli aktuálním informacím o kauze, jednatel firmy ale nereagoval. Soudní spor však nemá na zaplacení pokuty odkladný účinek.
Také třetí nejvyšší pokuta udělená v roce 2015 inspekcí padla v Moravskoslezském kraji.
„Společnost Ostravská Invest dostala pokutu dva miliony korun za nelegální navezení téměř dvaceti tisíc tun odpadu na pozemky ve Frýdku-Místku. Odpady obsahovaly i nebezpečné látky," přiblížil další pokutu ředitel ČIŽP Erik Geuss.
Odpad obsahující také ropné látky pocházel z bourání budovy přádelny společnosti Slezan, nedaleko vlakového nádraží ve Frýdku. Samotnou demolici prováděla společnost Demont Servis, od které firma Ostravská Invest zbouraný materiál přebírala.
„Firma neměla povolení k ukládání odpadů, neměla oprávnění takový materiál přebírat. Ve věci bylo vedle pokuty uloženo také nápravné opatření. Po uplynutí termínu v květnu 2016 bude následovat kontrola," dodal ředitel ČIŽP s tím, že na odstranění navezených trosek podle informací inspekce firma pracuje. Společnosti Capital Group Service inspekce naopak žádné opatření neuložila. Přesto jí hrozí až desetimilionová pokuta. „Nápravné opatření jsme v tomto případě neukládali, protože to vyplývá ze zákona. Každá holina musí být do dvou let zalesněna. Pokud vznikla v roce 2012, měla být zalesněna do roku 2014. V tomto případě společnost požádala dvakrát o prodloužení termínu, to prodloužení doběhne koncem letošního roku. Zatím tam ale cílené zalesňování neprobíhá," řekl Erik Geuss.
Ředitel ČIŽP připouští, že státní správa lesů v Jablunkově může schválit i další odklad. Pokud by se tak nestalo a firma svou povinnost nesplnila, hrozila by jí vysoká pokuta. „Pokud by kontrola zjistila nesplnění zákona, může pokuta dosáhnout až deseti milionů korun," dodal ředitel inspekce.
Velké problémy zjistili inspektoři, kteří v loňském roce provedli 1 572 kontrol a uložili 359 pokut za více než 17 milionů korun, také u firem skladujících řepkový olej.
„Ta zjištění byla poměrně děsivá," komentoval výsledky Karel Kozubek. „Prakticky ve všech případech byl porušen zákon. Oleje byly uloženy v jednoplášťových zásobnících bez záchytných van, zjistili jsme také poškozené armatury, masivní kontaminaci podloží."
V rámci kontrol olejů bylo pokutováno hned několik firem, výše pokut dosáhla 470 tisíc korun.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě