TŘEBÍČ / V ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči vyrostl v minulých týdnech malý les.
Přesněji řečeno model lesa, na kterém mohou návštěvníci Alternátoru sledovat využití biomasy k výrobě energie. „Kmeny stylizují lesní porost, v němž je pomocí informačních tabulí znázorněn koloběh oxidu uhličitého při tepelném využití biomasy," uvedl Milan Krčmář z tiskového oddělení Alternátoru.
Ekotechnické centrum je v areálu někdejší třebíčské průmyslové čtvrti Borovina, kde bývala Baťova obuvnická továrna a později firma Bopo. Alternátor je v budově bývalé mazutové kotelny, v jejíž druhé části nyní po radikální adaptaci stavby funguje Dům dětí a mládeže.
Návštěvník Alternátoru na několika metrech čtverečních vidí, jak listy stromů za pomoci fotosyntézy absorbují oxid uhličitý. Ten se potom opět dostává zpět do atmosféry poté, co lidé využijí energii ze spálené biomasy. „Následně tento plyn opět zpracují jiné stromy a rostliny, které lze využít jako zdroje energie," uvedl Krčmář.
Celkem je v prvním patře ekocentra umístěno šestnáct stromů. „Poslední fází přípravy exponátu bylo umístění různě barevných tvarů z OSB desek. Ty představují koruny stromů. Les je zasypán dřevní štěpkou," sdělil Martin Janík z marketingového oddělení Alternátoru. Nový exponát byl dokončen v minulých dnech. Na monitoru vedle „lesa" mohou lidé vidět animovaný film o fotosyntéze. Kromě toho zde jsou tabule, kde se návštěvníci dozvědí zajímavosti o různých druzích dřevin a jejich výhřevnosti, zejména co se týče při využití biomasy. Třebíč patří ve využívání biomasy mezi českou špičku. „Zdejší dodavatel tepla loni vyrobil 90 procent tepla právě z tohoto obnovitelného zdroje," uvedl Krčmář.
Připravovanou novinkou Alternátoru budou šlapací kola, na kterých budou lidé moci soutěžit ve výrobě energie. Kola budou umístěna v prvním patře u modelu domu, kde jsou pro názornost odkryté rozvody a zdroje energií.
Energie ze šlapacích kol bude převáděna na pohyb elektromobilu, aby si návštěvníci mohli představit, kolik fyzické síly musí k pohybu auta vynaložit. Alternátor se otevřel letos v červnu, měsíčně ho navštíví asi tisíc lidí. Největším lákadlem je sál s koulí zavěšenou v prostoru, na kterou je promítán obraz ze čtyř projektorů, počítačově upravený tak, že koule vytváří iluzi reálného kosmického tělesa. V Česku jsou tyto koule pouze dvě – druhá je v obdobně zaměřené plzeňské Techmanii. „Návštěvníci si na kouli sami mohou navolit programy, například atmosféru Země s proměnami počasí nebo třeba podmořský život delfínů," vysvětlila vedoucí Alternátoru Martina Patáková.
Zatímco přízemí Alternátoru seznamuje z historií zdrojů energie a prvních strojů na její získávání a využití, o patro výš je expozice obnovitelných zdrojů. Tam si návštěvníci mohou projít například dutou jedenáctimetrovou část listu vrtule větrné elektrárny. Ve druhém patře je expozice obuvnické továrny.