logo Silvarium tisk

Pardubice 31. května (ČTK) - Od 1. června začne na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory platit nové rozdělení do čtyř zón ochrany. Dosud používané vymezení bylo zastaralé a neodpovídalo tomu, v jakém stavu je dnes příroda a krajina Železných hor, řekl ČTK ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Vlastimil Peřina. Nové členění podle něj významně sníží administrativní zátěž většině vlastníků nemovitostí a pozemků i hospodářům.

"Nejméně chráněných čtvrtých zón je více a jsou soustředěné do hodně urbanizovaných oblastí. Platí to pro větší sídla, jako je Seč, Libice nad Doubravou, Rabštejnská Lhota, Nasavrky a Trhová Kamenice," uvedl Peřina. Pro majitele stavebních pozemků v rámci těchto obcí změna znamená, že již nebudou muset žádat správu CHKO o závazné stanovisko pro výstavbu nového domu. Krajina Železných hor byla osídlena a intenzivně využívána už od středověku, dnes v oblasti leží více než 50 obcí.

Lesům České republiky zase ubylo mnoho druhých zón v lesních porostech, nově byly zařazeny do méně chráněných třetích zón. To jim zjednoduší administrativu třeba při chemických zásazích proti kůrovci. Peřina ale upozornil, že v některých případech se naopak ochrana území zpřísnila.

Nové rozdělení do zón se připravovalo zhruba pět let. Uskutečnily se mimo jiné desítky jednání se zástupci samospráv, podnikateli, vlastníky pozemků a hospodáři. Agentura, správa CHKO a ministerstvo životního prostředí muselo vypořádat mnoho námitek a připomínek a návrh v některých případech upravit.

CHKO Železné hory byla vyhlášena v roce 1991. Rozkládá se na ploše 284 kilometrů čtverečních, z nichž zhruba dvě třetiny leží v okrese Chrudim, zbytek v okrese Havlíčkův Brod. V oblasti je vyhlášeno 26 maloplošných zvláště chráněných území a 14 památných stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě