logo Silvarium tisk

Po řádění kůrovce nezůstávají v Česku jen tisíce hektarů holin, ale také miliony mrtvých stromů, které nikdo nezpracovává. Usychající dřevo nemá kdo zpracovat a nikdo o něj nestojí.

V českých lesích zůstanou ke konci letošního roku miliony metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva, které nikdo nevytěží kvůli nedostatku financí, zpracovatelských kapacit, ale i přetlaku dříví na trhu.
Zatímco loni podle odhadů Lesní ochranné služby zůstalo v lesích stát šest milionů kubíků dřeva, letos to bude mezi pěti a deseti miliony. „Část napadených stromů, které zůstaly z loňského roku, se podařilo vytěžit, ale část zůstala stát a k nim přibyly další miliony metrů krychlových z letošního roku," říká Jan Lubojacký z Lesní ochranné služby, která spadá pod Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Vzhledem k tomu, že dřevo v lese nepodléhá žádné evidenci, jsou čísla, která výzkumníci dávají dohromady, opravdu jen odhady.

Nárůst nezpracovaného dřeva v českých lesích je podle Jana Lubojackého trendem posledních dvou let. „Doposud lesníci stíhali napadené dřevo těžit, v lesích zůstávalo vzhledem k těmto objemům relativně zanedbatelné množství dřeva. Šlo řádově desítky a v posledních letech 2016 až 2017 o stovky tisíc metrů krychlových," říká.
K nárůstu nezpracovaných objemů došlo zejména poté, co kůrovec začal naplno „úřadovat" na Vysočině, jejíž lesy mají unikátní vlastnickou strukturu. Je tam násobně více takzvaných malovlastníků, tedy lidí, kteří vlastní kolem jednoho hektaru lesa. „Ti v současné situaci nemají dřevo kam prodat, tak ho nechají stát," vysvětluje výzkumník.

Dřevo, které se nepodaří včas vytěžit, během několika měsíců ztrácí kvalitu a postupně se stává téměř neprodejným. „Ve chvíli kdy opadá kůra dřevo rozpraská a prkna se rozpadají. Dřevo je tak vhodné jen na otop nebo vlákninu," říká člen lesnického think tanku Czech forest a šéfredaktor odborného časopisu Lesnická práce Jan Příhoda. Vlákninového dřeva, tedy dřeva nejnižší kvality, je však na trhu největší přetlak a řada vlastníků nemá šanci ho prodat. Navíc kvůli nízkým cenám ho často prodávají pod náklady.

Celý článek naleznete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě